Klauzula waloryzacyjna. Czym jest? Kolejne opłaty dosięgną klientów
Klauzula waloryzacyjna jeszcze do niedawna była mechanizmem stosowanym głównie w biznesie. Rosnąca w szybkim tempie inflacja spowodowała jednak, że jej zapisy zaczęły być używane w wielu innych transakcjach oraz umowach. Czym dokładnie jest "klauzula inflacyjna"? To kolejny sposób przedsiębiorców na walkę ze spadkiem wartości pieniądza.
Rosnące od kilkunastu miesięcy koszty prowadzenia działalności w Polsce skłaniają właścicieli firm i spółek do szukania sposobów na oszczędności. Jednym z nich jest zabezpieczenie przedsiębiorstwa przed spadkiem wartości pieniądza, które przejawia się m.in. dołączaniem do umów klauzuli waloryzacyjnych.
Klauzula waloryzacyjna. Czym jest?
Zapisy, zabezpieczające strony umowy przed spadkiem siły nabywczej pieniądza jeszcze do niedawna były stosowane w przypadku przedsiębiorstw zawierających długoterminowe zobowiązania. Jednak ze względu na rosnącą w zastraszającym tempie inflację, klauzule waloryzacyjne, nazywane również klauzulami inflacyjnymi zaczęto umieszczać również w umowach pomiędzy spółką a osobą prywatną. Na taki krok zdecydowały się w Polsce między innymi niektóre sieci komórkowe.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Dlaczego RPP nie podniosła stóp procentowych? Ekonomista wskazuje możliwe przyczyny
Klauzula inflacyjna. Czy jest zgodna z prawem?
Informacja o wprowadzeniu do umów z klientami klauzuli waloryzacyjnej przez sieci komórkowe w połowie 2022 roku spotkała się z reakcją Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów oraz Urzędu Komunikacji Elektronicznej. Jak wówczas w rozmowie z Business Insider informowała rzeczniczka prasowa UOKiK "Zwróciliśmy się do przedsiębiorców telekomunikacyjnych o udzielenie informacji w kwestii wprowadzanych klauzuli waloryzacyjnych [...]. Konsumentom radzimy przede wszystkim dokładne zapoznawanie się z przedkładanymi im do podpisu warunkami umów. W ten sposób można uniknąć ewentualnych przykrych konsekwencji".
Dopuszczalność stosowania klauzuli inflacyjnej określa artykuł 358 §2 Kodeksu Cywilnego, który wskazuje, że "strony mogą zastrzec w umowie, że wysokość świadczenia pieniężnego zostanie ustalona według innego niż pieniądz miernika wartości".
Klauzula waloryzacyjna w umowie
Ze względu na rosnące koszty prowadzenia działalności, spowodowane kryzysem energetycznym, inflacją oraz problemami gospodarki, wielu przedsiębiorców może zdecydować się na wprowadzenie do umów klauzuli waloryzacyjnych. Według ekspertów, zapisy uwzględniające spadek wartości pieniądza mogą znaleźć zastosowanie między innymi w umowach najmu mieszkań i lokali czy umów o pracę.
Bądź na bieżąco z wydarzeniami w Polsce i na wojnie w Ukrainie klikając TUTAJ.