Trwa ładowanie...

Kim Yo-Jong najważniejszą kobietą w Korei Północnej. Cała prawda o siostrze dyktatora

Korea Północna to jeden z najbardziej patriarchalnych krajów na świecie. Od lat panują w nim tylko i wyłącznie mężczyźni, a kobiety bardzo często nie mogą liczyć nawet na respektowanie ich podstawowych praw. Wśród nich jest Kim Yo-Jong, siostra rządzącego obecnie Kim Dzong Una, która właśnie objęła jedno z najważniejszych stanowisk w kraju, jakim jest członkostwo w Biurze Politycznym Partii Robotniczej. Oznacza to, że kobieta dołączyła do grona najbardziej decyzyjnych osób w kraju. Kim jest ta tajemnicza postać?

Share
Kim Yo-Jong najważniejszą kobietą w Korei Północnej. Cała prawda o siostrze dyktatoraŹródło: bbc
d14iozj

Kim Yo-Jong urodziła się 26 września 1987 roku jako najmłodsza z córek panującego wówczas Kim Jong-Ila i jego małżonki Ko Yong-hui. Jej życie prywatne owiane jest tajemnicą. W zasadzie o wszystkich członkach rodziny Kim nie wiadomo zbyt wiele. Kim Yo-Jong studiowała w Szwajcarii, po czym wróciła do rodzinnego kraju, by kontynuować edukację. Ukończyła studia militarne i informatykę.

Twitter
Źródło: Twitter

W styczniu 2015 roku miała rzekomo wyjść za mąż za Choe Songa, syna gubernatora Choe Ryong-hae. Kilka miesięcy później rozniosła się informacja, że Kim Yo-Jong oczekuje potomstwa. Obie te wiadomości zostały zdementowane przez rząd.

d14iozj

Po raz pierwszy najmłodsza siostra dyktatora została zauważona podczas sesji zdjęciowej dla kandydatów do partii politycznej Worker's Party of Korea w 2010 roku. Kim Yo-Jong stała wówczas obok sekretarki swojego ojca i jego późniejszej kochanki, Kim Ok.

Teraz, po 7 latach od dołączenia do partii, Kim Yo-Jong zastąpiła swoją ciotkę na stanowisku członka Biura Politycznego Partii Robotniczej. To oznacza, że 30-latka weszła w skład najwyższego organu decyzyjnego w kraju.

Wcześniej Kim była m.in. wicedyrektorem Departamentu Propagandy i Agitacji, który zajmuje się przekazem ideologicznym w mediach, kulturze i sztuce. Siostra północnokoreańskiego przywódcy zaczęła się pojawiać w materiałach propagandowych po śmierci ojca Kim Jong Ila i objęciu władzy przez Kim Jong Una pod koniec 2011 roku. Kiedy w 2012 r. państwowa telewizja pokazywała nowego lidera kraju na otwarciu parku rozrywki w Pjongjangu, Kim Yo-Jong sprawiała wrażenie organizatorki całego wydarzenia.

bbc
Źródło: bbc

Siostra przywódcy stanowi wyjątek w koreańskich strukturach. Kobiety w Korei Północnej bardzo rzadko zajmują kierownicze stanowiska. Mimo że przechodzą szkolenie w armii, nieczęsto stają się dowódcami. Żeby utrzymać rodzinę i zarobić dodatkowe pieniądze, parają się najczęściej nielegalnym handlem.

Zobacz też: 10 szokujących faktów o Korei Północnej

Mimo to, Kim Yo-Jong może liczyć w tej kwestii na specjalne traktowanie. Zależy to przede wszystkim od jej nazwiska i bliskiej relacji, jaka łączy ją z bratem. Dzięki temu kobieta ma zdecydowanie większą swobodę działania.

Krótsze lub dłuższe wakacje? Nie przepłacaj! Sprawdź hotele w najlepszych cenach na Booking.com kody rabatowe.

d14iozj
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d14iozj
d14iozj
Więcej tematów