Trwa ładowanie...
d32y6l1

Kim jest arcybiskup Marek Jędraszewski, autor głośnych słów o tęczowej zarazie?

Najnowsze informacje

Arcybiskup metropolita krakowski, a wcześniej łódzki. Członek Rady Stałej Konferencji Episkopatu Polski. Duchowny znany z kontrowersyjnych wypowiedzi, krytykowany za słowa o "tęczowej zarazie" odnoszących się do tzw. ideologii LGBT.

Oceń jako pierwszy:
d32y6l1
Data urodzenia:

24.07.1949 (wiek: 75 lat)

GETTY
Źródło: GETTY, fot: NurPhoto

Marek Jędraszewski urodził się 24 lipca 1949 roku w Poznaniu. W 1967 roku zdał maturę w I Liceum Ogólnokształcącym im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu, po czym rozpoczął naukę w Arcybiskupim Seminarium Duchownym i na Papieskim Wydziale Teologicznym. W 1973 roku został księdzem.

W kolejnych latach studiował na Wydziale Filozofii Papieskiego Uniwersytetu Gregoriańskiego w Rzymie i Wydziale Filozoficznym Papieskiej Akademii Teologicznej w Krakowie. Uzyskując kolejno tytuły doktorski (filozofia) i profesorski (teologia). Naukowo związany był m.in. z Papieskim Wydziałem Teologicznym w Poznaniu i Uniwersytetem im. Adama Mickiewicza w Poznaniu.

Od biskupa do arcybiskupa Marka Jędraszewskiego

17 maja 1997 papież Jan Paweł II mianował Jędraszewskiego biskupem pomocniczym archidiecezji poznańskiej i biskupem tytularnym Forum Popilii. Święcenia biskupie otrzymał pod koniec czerwca 1997 roku w archikatedrze w Poznaniu. 15 lat później, dokładnie 11 lipca 2012 roku Marek Jędraszewski został arcybiskupem metropolitą łódzkim. Na stanowisko to mianował go Benedykt XVI. Oficjalne objęcie przez niego władzy miało miejsce 8 września 2012.

Arcybiskup Marek Jędraszewski nie zagrzał jednak długo miejsca w katedrze w Łodzi. 8 grudnia 2016 roku papież Franciszek powierzył mu pieczę nad archidiecezją krakowską i mianował go arcybiskupem metropolitą krakowskim.

Arcybiskup Marek Jędraszewski jest również członkiem Konferencji Episkopatu Polski. W czasach pełnienia funkcji biskupa pomocniczego był członkiem Rady Stałej, Komisji Wychowania Katolickiego, Sekcji Nauk Filozoficznych Komisji Nauki Wiary, członkiem Rady ds. Duszpasterstwa Młodzieży oraz delegatem ds. Duszpasterstwa Akademickiego. Od 2014 roku Marek Jędraszewski jest wiceprzewodniczącym KEP.

Tęczowa zaraza i szkodliwy ekologizm wg. Jędraszewskiego

O abp. Marku Jędraszewskim głośno zrobiło się w 2019 roku, kiedy to podczas mszy w intencji Powstańców Warszawskich Jędraszewski użył sformułowania "tęczowa zaraza" w odniesieniu do osób głoszących tzw. ideologię LGBT. Wypowiedź ta wywołała głębokie poruszenie zarówno w środowisku osób LGBT, jak i w mediach. Sprawę zbadała nawet prokuratura. Ostatecznie sprawę umorzono.

- Dzisiaj próbuje się odebrać nam polskość poprzez nową, ateistyczną ideologię, która odrzuca Boga, Ojczyznę, naród i godność osoby ludzkiej opartej na wierze w Boga Ojca, i która wszystko pragnie budować na bożku seksie – mówił Jędraszewski podczas mszy, odnosząc się do planu wprowadzenia edukacji seksualnej do szkół.

Jędraszewski zasłynął również z krytyki "ekologizmu". - To zjawisko bardzo niebezpieczne, bo to nie jest tylko postacią nastolatki [Greta Thunberg - red.], to coś, co się nam narzuca, a ta aktywistka staje się wyrocznią dla wszystkich sił politycznych, społecznych - zaznaczył Jędraszewski. Dodał, że takie przekonania są sprzeczne z Biblią, w której napisano "czyńcie sobie ziemię poddaną”, a "Adam panuje nad zwierzętami".

Abp. Jędraszewski przeciwnikiem aborcji i Strajku Kobiet

- Ostatnio bolącym punktem, w którym skupia się prawda o wolności, jest aborcja. Za tym słowem kryje się dramat zabicia niewinnego i bezbronnego dziecka, które jest wydane na łaskę ludzi - mówił abp Marek Jędraszewski.

- To są budzące wielki smutek i ogromne zatroskanie przejawy zagubienia przez niektórych ludzi istoty swego człowieczeństwa, które musi przejawiać się w tym, że - mówiąc językiem biblijnym, używanym przez Emmanuela Levinasa, jednego z największych myślicieli XX wieku - nie wolno nam być Kainami – stwierdził metropolita krakowski w odniesieniu do strajków, które wybuchły po ogłoszeniu wyroku TK ws. aborcji.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d32y6l1
d32y6l1
d32y6l1
Więcej tematów
d32y6l1

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj