Kim dostarcza Rosji rakiety. Kolejny dowód
Rakiety wyprodukowane przez Koreę Północną atakują cele w Ukrainie - informację tę przekazał na początku stycznia rzecznik Rady Bezpieczeństwa przy Białym Domu, John Kirby. Kilka dni później potwierdziła ją prokuratura obwodu charkowskiego. Kolejnym dowodem mają być zdjęcia satelitarne, które Wielka Brytania przekazała już ekspertom ONZ.
Na zdjęciach widać rosyjskie statki, które zabierają z północnokoreańskich portów kontenery. Przypuszcza się, że znajdują się w nich pociski balistyczne użyte później przeciw Ukrainie - ujawnił w poniedziałek dziennik "The Guardian".
Zdjęcia te mają być użyte jako jeden z dowodów w dochodzeniu ONZ w sprawie domniemanego łamania embarga na dostawy broni do Rosji.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo.
Tusk w Kijowie. Piskorski: nie miejmy złudzeń
"The Guardian" zauważa, że od czasu spotkania przywódców obu państw, Władimira Putina i Kim Dzong Una na dalekim wschodzie Rosji we wrześniu zeszłego roku, Korea Północna jest oskarżana o dostarczanie Rosji pocisków balistycznych i setek tysięcy pocisków artyleryjskich, a dwustronne relacje obu krajów wydają się zacieśniać, o czym świadczy zeszłotygodniowa, pięciodniowa wizyta szefa północnokoreańskiej dyplomacji w Rosji.
Tajemnicze transporty z Najin do portów w Rosji
Jak ujawnia gazeta, w niepublikowanym raporcie brytyjskiego wywiadu wojskowego, z którym miała okazję się zapoznać, znajdują się wykonane między wrześniem a grudniem 2023 roku zdjęcia trzech rosyjskich statków - noszących nazwy "Maja", "Angara" i "Maria" - w czasie załadowywania na nie kontenerów w północnokoreańskim porcie Najin przed transportem do rosyjskich portów na dalekim wschodzie.
Chociaż wywiad wojskowy zaznaczył, że nie jest w stanie zidentyfikować, co znajdowało się w kontenerach, "The Guardian" przypomina, że w zeszłym tygodniu USA poinformowały, iż pociski balistyczne z Korei Północnej zostały użyte przez Rosję na Ukrainie.
ONZ ma opublikować raport w przyszłym miesiącu
Dziennik podaje, że wszystkie trzy wymienione statki zostały objęte sankcjami przez USA w 2022 r. za powiązania z Oboronlogistiką - firmą żeglugową rosyjskiego ministerstwa obrony - która "była zaangażowana w nielegalne zajęcie i okupację Krymu przez Rosję od 2014 r., jak również ze względu na powiązania z prywatnymi rosyjskimi firmami żeglugowymi, które transportują broń i inny sprzęt wojskowy (dla władz Rosji)".
Ponadto dwa z tych trzech statków zidentyfikowano też w niedawnym raporcie londyńskiego think-tanku Royal United Services Institute. Opracowanie zwracało uwagę na wzrost przeładunków z Korei Północnej do Rosji, co "dowodzi, że Rosja prawdopodobnie rozpoczęła transport północnokoreańskiej amunicji na dużą skalę". Trzeci został zidentyfikowany przez NK News, niezależny portal poświęcony Korei Północnej, jako "część grupy statków handlowych, które zrealizowały wiele dostaw sprzętu wojskowego i amunicji z KRL-D do Rosji".
"The Guardian" pisze, ze brytyjski raport, wraz z dowodami z USA i innych krajów, został przekazany panelowi ekspertów ONZ, który jak się oczekuje, opublikuje w przyszłym miesiącu raport na temat domniemanych dostaw północnokoreańskiej amunicji do Rosji.