ŚwiatKilku polskich niewolników z Apulii umarło na zapalenie płuc

Kilku polskich niewolników z Apulii umarło na zapalenie płuc

Nieleczone zapalenie płuc i brak jakiejkolwiek
opieki lekarskiej były przyczyną śmierci trzech lub czterech
Polaków pracujących w gospodarstwach rolnych w Apulii we Włoszech -
to wstępne ustalenia prokuratorów prowadzących śledztwo w sprawie
niewyjaśnionych okoliczności śmierci 14 polskich obywateli w
rejonie miasta Foggia w ostatnich latach. Poinformowała o tym agencja Ansa.

18.10.2006 | aktual.: 18.10.2006 19:50

Włoska agencja prasowa powołując się na źródła w wymiarze sprawiedliwości napisała, że Polacy, zmuszani do niewolniczej pracy od rana do nocy, często zapadali na zapalenie płuc i byli pozostawiani sami sobie w prymitywnych warunkach, najczęściej w zrujnowanych budynkach gospodarczych, w których mieszkali. Prokuratura bada obecnie, czy śmierć tych ludzi była rezultatem zaniedbania ze strony pracodawców.

Dochodzenie w sprawie niewyjaśnionych zgonów Polaków w tym rejonie prowadzone jest od dłuższego czasu. Media informowały wcześniej, że śledczy nie wykluczają, iż niektórzy "polscy niewolnicy" mogli zostać zamordowani przez swych strażników i oprawców, gdy się przeciwko nim buntowali. W związku z tym prokuratura w Bari sprawdza okoliczności każdego przypadku śmierci polskiego obywatela zatrudnionego w rolnictwie w Apulii.

Jak pisze Ansa, wszystko wskazuje na to, że ofiarą zabójstwa padł 19 kwietnia 2005 roku 23-letni Polak. Wezwani karabinierzy stwierdzili wówczas, że zmarł on z przyczyn naturalnych. Tymczasem rodzina utrzymuje, że został zamordowany. Trwa dochodzenie w tej sprawie.

Wątpliwości budzi również sprawa 44-letniego Polaka, którego zwęglone zwłoki znaleziono w lipcu zeszłego roku w budynku gospodarczym.

W sobotę 21 października w Foggii odbędzie się z inicjatywy trzech największych włoskich central związkowych manifestacja przeciwko pracy niewolniczej. W wiecu wezmą udział liderzy związków Cgil, Cisl i Uil - Guglielmo Epifani, Raffaele Bonanni i Luigi Angeletti.

Ansa poinformowała również, że już w sierpniu polskie władze konsularne w Rzymie w liście do prefekta Foggii, Fabio Costantiniego, wyraziły ubolewanie, że liczne listy wysyłane przez polską placówkę do władz włoskich w sprawie Polaków zaginionych w Apulii pozostały bez odpowiedzi.

Sylwia Wysocka

Źródło artykułu:PAP
polacywłochyniewolnicy
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)