PolskaKilkadziesiąt tysięcy wiernych pod Jasną Górą

Kilkadziesiąt tysięcy wiernych pod Jasną Górą


Kilkadziesiąt tysięcy wiernych zjawiło
się w środę rano na błoniach pod wałami jasnogórskiego klasztoru w
Częstochowie, by uczestniczyć w porannej mszy dla pielgrzymek z
Warszawy pod przewodnictwem metropolity warszawskiego abp.
Kazimierza Nycza.

Kilkadziesiąt tysięcy wiernych pod Jasną Górą
Źródło zdjęć: © PAP

15.08.2007 | aktual.: 15.08.2007 09:32

Podczas przedpołudniowej sumy pontyfikalnej - najważniejszego punktu uroczystości z okazji Święta Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny - na Jasnej Górze oczekiwanych jest w środę ponad 200 tys. pielgrzymów. Tylko z Warszawy w kilku pielgrzymkach przybyło dzień wcześniej do Częstochowy ok. 20 tys. osób.

Przed ołtarz na wałach jasnogórskiego sanktuarium ciągle nadchodzą kolejni pątnicy. Część z nich brała udział w nocnym czuwaniu modlitewnym. Niektórzy przespali kilka nocnych godzin w namiotach lub obozowiskach rozłożonych m.in. wokół klasztoru, w okolicznych parkach, a nawet na trawnikach przy częstochowskich ulicach.

Całonocne czuwanie - najpierw pod wałami, a potem w kaplicy - pozwoliło mi duchowo przygotować się na dzisiejsze święto. Nie przychodzę na sumę tu z marszu, jestem już wewnątrz niej - powiedziała Krystyna, pątniczka, która we wtorek nadeszła z jedną z warszawskich pielgrzymek. Choć w nocy zmarzłam, modlitwa i atmosfera tego miejsca pozwalały mi o tym nie myśleć - dodała jej przyjaciółka, Elżbieta.

Jak opowiadały, po dotarciu do Częstochowy, poszły do Kaplicy Cudownego Obrazu - odwiedzić Czarną Madonnę. Po czuwaniu, wcześnie rano, przez kilkadziesiąt minut czekały do ustawionych na terenie klasztoru konfesjonałów - aby się wyspowiadać. W takich chwilach pielgrzym nie myśli nawet o jedzeniu, od wczorajszego popołudnia nic nie jadłyśmy - podkreśliły pątniczki z Warszawy.

Wielu odwiedzających Jasną Górę pielgrzymów - prócz odwiedzenia Cudownego Obrazu - święci przy granitowym stole przed wejściem do bazyliki jasnogórskiej przyniesione lub zakupione dewocjonalia. Z ustawionego nieopodal specjalnego metalowego pojemnika mogą przy tym zaczerpnąć święconej wody.

Wśród pielgrzymów nie brakuje gości z zagranicy - we wtorek, w większości z Warszawską Pielgrzymką Pieszą - szli wierni m.in. z Włoch, Niemiec, Szwecji, Czech, Słowacji, Białorusi, Łotwy. Wielu pątników ma ze sobą bukieciki polnych kwiatów, które zostaną poświęcone podczas sumy pontyfikalnej.

Obchodzone od V wieku święto Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny należy do najważniejszych świąt maryjnych. W polskiej tradycji nazywane jest też świętem Matki Bożej Zielnej - tego dnia podczas nabożeństw święci się kwiaty i zioła, modląc się o błogosławieństwo dla pól i plonów. Od 1429 r. to również uroczystość odpustowa na Jasnej Górze.

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)