Kierowcy zablokowali drogę do przejścia w Dorohusku
Kierowcy ciężarówek czekający na odprawę do
przejścia granicznego z Ukrainą w Dorohusku (Lubelskie)
zablokowali w sobotę drogę dojazdową do tego przejścia -
poinformowała policja.
30.03.2017 15:36
Galeria
[
]( http://wiadomosci.wp.pl/protest-celnikow-na-granicy-z-ukraina-6038645797631105g )[
]( http://wiadomosci.wp.pl/protest-celnikow-na-granicy-z-ukraina-6038645797631105g )
Protest celników na granicy z Ukrainą
Kierowcy blokują drogę w miejscowości Wólka Okopska, ok. pięć kilometrów przed granicą. "W miarę potrzeb, odprawione już samochody z granicy, policjanci kierują objazdami" - powiedziała Renata Laszczka-Rusek z zespołu prasowego komendy wojewódzkiej policji w Lublinie.
Kierowcy domagają się przyspieszenia odpraw na przejściu. Czas oczekiwania na odprawę ciężarówek w Dorohusku szacowany jest tu na ok. 55 godzin. W kolejce przed Dorohuskiem oczekuje ponad 900 TIR- ów. Na wjazd do Polski kierowcy ciężarówek muszą czekać tam półtorej doby.
W nocy w Dorohusku samochody nie były odprawiane z powodu braku celników, na nocną zmianę do pracy przyszedł tam tylko kierownik zmiany.
Rzeczniczka Izby Celnej w Białej Podlaskiej Marzena Siemieniuk powiedziała, że w sobotę na przejściu w Dorohusku pracuje sześciu celników, z czego najwyżej dwóch może się zająć odprawą TIR-ów.
Na drugim przejściu z Ukrainą w Lubelskiem - w Hrebennem - w sobotę do pracy przyszło 5 osób. Przed Hrebennem czeka 200 ciężarówek; do ich odprawienia potrzeba około 35 godzin. Na wjazd do Polski czekają tam one 45 godzin.
Długa kolejka - ok. 800 TIR-ów - stoi także do przejścia z Białorusią w Koroszczynie. Na ich odprawienie potrzeba 48 godzin. Po białoruskiej stronie na odprawę trzeba czekać 12 godzin. W sobotę w Koroszczynie pracuje sześciu celników.
Od wielu dni dyrekcja Izby Celnej w Białej Podlaskiej nie jest w stanie zapewnić pełnej obsady celników na przejściach granicznych. Ma za mało etatów, a wielu celników jest na zwolnieniach lekarskich; liczni też biorą urlopy na żądanie.
Codziennie drogi dojazdowe do przejść blokowane są przez kierowców, którzy domagają się zwiększenia obsady celników i przyśpieszenia tempa odpraw.
Ministerstwo Finansów zapowiedziało, że od 1 lutego liczba etatów w bialskiej Izbie Celnej zwiększy się o 40.
Od kilku miesięcy trwa protest celników, którzy domagają się m.in. podwyżek płac, przyznania im uprawnień emerytalnych, takich jak mają inne służby mundurowe i zapewnienia właściwej ochrony prawnej przy wykonywaniu obowiązków służbowych.