PolskaKieres znowu prezesem IPN?

Kieres znowu prezesem IPN?

Prezes Instytutu Pamięci Narodowej Leon
Kieres zgłosił Kolegium IPN swoją kandydaturę na to stanowisko -
poinformował wydział prasowy Instytutu. Obecna 5-letnia kadencja Kieresa kończy się w czerwcu.

Obraz

Po dużych wahaniach zdecydowałem, że powinienem kandydować; że skoro budowałem Instytut od podstaw, to nie mogę się uchylać od obowiązku kontynuowania swej misji publicznej - powiedział Kieres. To moja oferta, a czy będzie przyjęta, zobaczymy - dodał.

Przyznał, że może się spotkać z zarzutami, że łączy funkcję prezesa ze startem w konkursie, ale - jak podkreślił - "nie ma tu dobrego rozwiązania". Zapewniam jednak, że decyzje jako prezes będę podejmował bez względu na ich wpływ na moje szanse "wyborcze"; nie będę się starał nikomu przypodobać - dodał.

Kieres wyraził nadzieję, że obecny Sejm będzie umiał się zjednoczyć i wyłonić większość 3/5 potrzebną do wyboru nowego prezesa, ktokolwiek byłby kandydatem. To zależy tylko od polityków - podkreślił.

Zapytany, czy nie obawia się kolejnych zawirowań wokół IPN w nowym rozdaniu politycznym po wyborach, Kieres odparł, że wobec Instytutu od dawna są formułowane "różnego rodzaju oczekiwania i pretensje". Już się do nich przyzwyczaiłem, co nie znaczy, że się z nimi pogodziłem - oświadczył. Moja teczka z obelgami pod moim adresem pęcznieje, ale taki już jest los prezesa IPN - dodał.

W czerwcu 2000 r. Sejm powołał ówczesnego senatora Leona Kieresa na prezesa IPN. W Senacie uczestniczył on w pracach klubu AWS, zaś w sejmiku dolnośląskim należał do koła UW. Był on wtedy też członkiem Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy. Wcześniej był także marszałkiem sejmiku b. województwa wrocławskiego przez dwie kadencje. Miarą jego popularności w województwie był fakt, że w 1997 r. został wybrany do Senatu, choć nie wystawiła go żadna z głównych partii.

Kieres urodził się w 1948 r. w Kolonii Zielonej (woj. podlaskie). Ukończył wydział prawa Uniwersytetu Wrocławskiego. Jest autorem ponad 100 publikacji i ekspertyz z zakresu nauk prawnych. Dotyczą one głównie problemów administracji publicznej i samorządności oraz międzynarodowych stosunków gospodarczych. Od początku czynnie uczestniczył w pracach NSZZ "Solidarność"; brał m.in. udział w I Zjeździe "Solidarności" w Gdańsku w 1981 r.

Źródło artykułu:PAP

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)