Kieres: nie wykluczam, że poproszę marszałka Sejmu o spotkanie
Prezes IPN prof. Leon Kieres nie wyklucza, że poprosi marszałka Sejmu Włodzimierza Cimoszewicza o spotkanie w związku z wnioskiem komisji śledczej ds. PKN Orlen o udostępnienie znajdujących się w Instytucie materiałów dotyczących świadków zeznających przed komisją.
14.01.2005 | aktual.: 14.01.2005 14:31
Prof. Kieres poproszony o ustosunkowanie się do tego rodzaju wniosku, powiedział że prezes IPN nie wypowiada się wobec informacji, sugestii czy koncepcji, które mają charakter polityczny.
Dodał, że ocena kwalifikacji prawnej wniosku będzie możliwa, gdy on sam i kolegium Instytutu zapozna się z jego treścią i uzasadnieniem. Do tej pory - jak zaznaczył - treść wniosku nie jest mu znana.
Zapytany, czy komisja może żądać od IPN materiałów dotyczących zeznających przed nią świadków, Kieres przypomniał, że komisja - zgodnie z ustawą o komisji śledczej - ma uprawnienia prokuratorskie i tak jak prokurator ma prawo żądać informacji niezbędnych i potrzebnych do jej pracy.
Natomiast jeszcze raz podkreślam, ocena kwalifikacji prawnej wniosku, w tym przypadku będzie mogła być sporządzona wówczas, kiedy poznam treść tego wniosku oraz ewentualnie jego uzasadnienie - zaznaczył prezes IPN.
Prof. Kieres powiedział, że nie wie czy materiały, których chce komisja są niezbędne do jej pracy, bo nie wie, o jakie materiały chodzi. Nie wiem nawet, czy chodzi o materiały, czy o informacje zawarte w tych materiałach - dodał.
Prezes IPN podkreślił, że chciałby wierzyć, iż wszelkie takie działania są pozbawione aspektów politycznych.
Ale wydaje mi się, że mogę zwrócić się do opinii publicznej, a ją reprezentuje polski Sejm, by w sprawach politycznych - a zwłaszcza jeżeli są takie podejrzenia, że komisja śledcza również odnosi się do aspektów politycznych spraw, którymi się zajmuje - wypowiadali się ci, którzy o polityce polskiej stanowią - powiedział prof. Kieres. Podkreślił, że on nie jest uczestnikiem życia politycznego.
W środę komisja śledcza ds. PKN Orlen postanowiła, że zwróci się do IPN o materiały archiwalne na temat ponad 30 osób, które już były, lub niebawem będą przesłuchane przez komisję jako świadkowie.
Wśród tych osób są m.in. prezydent Aleksander Kwaśniewski, premier Marek Belka, b. premier Jerzy Buzek, b. minister spraw wewnętrznych Krzysztof Kozłowski, b. szef gabinetu prezydenta Marek Ungier, doradca prezydenta Stanisław Ciosek, b. szef AW Zbigniew Siemiątkowski, szef ABW Andrzej Barcikowski, b. minister skarbu w rządzie Jerzego Buzka - Aldona Kamela-Sowińska, szef SLD Józef Oleksy.