Trwa ładowanie...

Kielce. WSA stwierdził nieważność uchwały Rady Miejskiej w Osieku w sprawie ideologii LGBT

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Kielcach uznał uchwałę Rady Miejskiej w Osieku (Świętokrzyskie) w sprawie ideologii LGBT za niezgodną z prawem. Skargę wniósł Rzecznik Praw Obywatelskich. Wyrok nie jest prawomocny.

WSA w Kielcach: Uchwała radnych w Osieku ws. ideologii LGBT jest nieważnaWSA w Kielcach: Uchwała radnych w Osieku ws. ideologii LGBT jest nieważnaŹródło: East News, fot: Bartosz Staszewski
dfeoghl
dfeoghl

Rada Miejska w Osieku 31 października 2019 roku podjęła uchwałę zobowiązującą burmistrza o przeciwdziałanie szerzeniu ideologii "LGBT" w placówkach szkolno-wychowawczych na terenie gminy.

"W związku z prowadzoną przez niektórych polityków wojną ideologiczną, Rada Miasta i Gminy Osiek podejmuje deklarację 'Gmina wolna od ideologii LGBT'. Zobowiązujemy burmistrza zgodnie z naszą wielowiekową kulturą, opartą na wartościach chrześcijańskich do zatrzymania sprzecznego z prawem instalowania w szkołach tzw. latarników LGBT i strzeżenia prawa do wychowania dzieci zgodnie z przekonaniami rodziców" - czytamy m.in. w uchwale rady miejskiej.

WSA w Kielcach: Uchwała radnych w Osieku ws. ideologii LGBT jest nieważna

Autorzy uchwały podkreślają, że "samorząd gminy zrobi wszystko, aby do szkół nie mieli wstępu gorszyciele zainteresowani wczesną seksualizacją polskich dzieci, w myśl tzw. standardów Światowej Organizacji Zdrowia". Skargę na uchwałę złożył Rzecznik Praw Obywatelskich uzasadniając, że jest ona niezgodna z Konstytucją RP. Rozprawa odbyła się w Wojewódzkim Sądzie Administracyjnym w Kielcach. Po wysłuchaniu stron sędzia Renata Detka ogłosiła wyrok. Sąd stwierdził nieważność zaskarżonej ustawy w całości.

"Piątka dla zwierząt". Jarosław Kaczyński wygra z Rydzykiem? W tle "strumień pieniędzy"

Nie podzielił zdania pełnomocnika biorącej udział w rozprawie fundacji "Ordo Iuris", że zaskarżony akt nie jest sprawą z zakresu administracji publicznej i sąd administracyjny nie powinien rozpatrywać tego typu spraw. "Sąd podziela pogląd, który prezentowany jest w orzecznictwie Trybunału Konstytucyjnego i Naczelnego Sądu Administracyjnego, zgodnie z którym wszelka aktywność gminy, bez względu na jej formę, jeżeli nie dotyczy stosunków cywilno-prawnych, jest sprawą z zakresu administracji publicznej" - argumentowała Detka.

dfeoghl

Kielce. Sąd unieważnił uchwałę anty-LGBT

Sąd nie podzielił również argumentu, że zaskarżona uchwała nie ma "charakteru władczego". "Jeżeli akt wewnętrzny zawiera wytyczne, dyspozycje pod adresem podmiotów, które wchodzą w zakres aparatu administracji publicznej, to wówczas taki akt ma 'charakter władczy'" - powiedział sędzia. Dodała, że "wszelkie wątpliwości w zakresie drogi sądowo-administracyjnej powinny być interpretowane na rzecz ochrony praw obywatelskich szeroko rozumianego prawa do sądu".

"Te wszystkie elementy zadecydowały o tym, że sąd uznał się za właściwy do merytorycznego rozpoznania tej skargi" - podkreśliła Detka, która argumentując stwierdzenie nieważności zaskarżonej ustawy w całości powiedziała, że została ona wydana bez podstawy prawnej. "Do zakresu działania gminy należą wszystkie sprawy publiczne o znaczeniu lokalnym, a niewątpliwie ta sprawa ma wymiar ponadlokalny" - dodała.

"Już tylko z tego względu, że ta uchwała została wydana bez podstawy prawnej, z naruszeniem zasady legalizmu, istniała podstawa do stwierdzenia jej nieważności" - zaznaczyła sędzia Detka.

dfeoghl

WSA jednym głosem z RPO ws. uchwały anty-LGBT

Sąd podzielił argumentacje Rzecznika Praw Obywatelskich, że uchwała popiera treści wykluczające osoby LGBT ze wspólnoty mieszkańców. "Nie ma czegoś takiego jak ideologia LGBT, tylko chodzi o ludzi. Ta uchwała ewidentnie narusza gwarantowaną przez Konstytucję RP zasadę równości, która zakłada, że wszystkie osoby są wobec prawa równe i wszyscy mamy prawo do równego traktowania przez organy władzy publicznej" - podsumowała sędzia WSA w Kielcach.

Prokurator Prokuratury Krajowej Przemysław Ostojski nie ukrywał, że nie zgadza się z wyrokiem. Zaznaczył, że narusza on polski porządek konstytucyjny, przede wszystkim Ustawę o samorządzie gminnym. "A także konstytucyjne prawa gminy do wyrażenia poglądów istotnych z punktu widzenia mieszkańców gminy. Zarówno samodzielność jednostek samorządu terytorialnego, jak i prawo do wyrażania poglądów, które również na podstawie właściwych przepisów konstytucyjnych przysługuje każdemu, w moim przekonaniu również gminie" - powiedział Ostojski. Dodał, że prokuratura decyzję o apelacji podejmie po otrzymaniu pisemnego uzasadnienia wyroku.

dfeoghl

Wyrok nie jest prawomocny. Stronom przysługuje wniesienie skargi kasacyjnej do Naczelnego Sądu Administracyjnego.

Źródło: PAP

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
dfeoghl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dfeoghl
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj