Trwa ładowanie...

Kiedyś znaleźli szczątki Ryszarda III. Teraz ogłaszają kolejne wielkie odkrycie

Kilka lat temu archeolodzy odnaleźli w Leicester w Anglii szczątki króla Ryszarda III. Obecnie, ci sami naukowcy, podążając za tropem, dokonali kolejnego odkrycia. Tym razem w pobliżu katedry odnaleźli ponad 120 grobów. Ale to jeszcze nie koniec – szacuje się, że może być ich nawet 600.

Badania archeologiczne w LeicesterBadania archeologiczne w LeicesterŹródło: University of Leicester Archaeological Services, fot: University of Leicester Archaeological Services
d1swqds
d1swqds

Odkopana historia mieszkańców Leicester

Odnalezienie tak dużej ilości grobów jest dla archeologów nie lada gratką. Naukowcy twierdzą bowiem, że takie znalezisko jest nieocenionym źródłem informacji na temat mieszkańców tego miasta w dawnych czasach.

- To fantastyczna okazja, aby dowiedzieć się więcej o mieszkańcach Leicester - stwierdził Matthew Morris, archeolog z University of Leicester w wywiadzie dla "ITV News Central". Jego zdaniem wnioski mogą okazać się naprawdę fascynujące.

Pierwsze informacje

Ponieważ od odkrycia grobów minęło niewiele czasu, archeolodzy niewiele jeszcze mogą powiedzieć o ciałach, które odnaleźli. Ale pierwsze wnioski i ciekawe uwagi już zdążyły się pojawić.

d1swqds

- Mieliśmy oczywiście wiele szkieletów osób. Niektóre z nich zostały pochowane w dość ozdobnych trumnach, niektóre z nich miały tabliczki z nazwiskami, które mogliśmy odczytać i przyporządkować imiona do osób. To jest naprawdę dość niezwykłe - opisuje Morris.

Czasem udaje się nawet odtworzyć historię odkopanej osoby. Morris wspomina między innymi o tajemniczej Anne Barat, która urodziła się w 1786 r. Miała 7 rodzeństwa, została pochowana z całą swoją rodziną w 1855, zapisując w testamencie wiele darowizn na cele charytatywne, w tym na kościół.

Dalsze plany naukowców

Badacze nie ustają w pracach archeologicznych na terenie katedry. Chcą dotrzeć do wszystkich szczątków. Zostaną one dokładnie przeanalizowane, a następnie przewiezione z powrotem do katedry, gdzie zostaną pochowane.

Szkielety bez głów sprzed tysięcy lat. Niezwykłe odkrycie w Wielkiej Brytanii

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d1swqds
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1swqds
Więcej tematów