Trwa ładowanie...
d3kykjb
Kiedy zniosą obostrzenia? Członek rady przy premierze Morawieckim zabrał głos

Kiedy zniosą obostrzenia? Członek rady przy premierze Morawieckim zabrał głos

Szczyt trzeciej fali koronawirusa za nami, a przedsiębiorcy zastanawiają się, kiedy nastąpi dalsze luzowanie obostrzeń. Głos w tej sprawie zabrał prof. Robert Flisiak, prezes Polskiego Towarzystwa Epidemiologów i Lekarzy Chorób Zakaźnych oraz członek Rady Medycznej przy premierze RP. - Nie było dyskusji odnośnie dalszego luzowania, padło natomiast hasło, że być może w czerwcu zostanie zniesiony stan epidemii - poinformował ekspert. - Proszę pamiętać, że mamy dopiero pierwszy tydzień od momentu, gdy dzieci wróciły do szkół i nastąpiło znaczące poluzowanie dostępu do miejsc publicznych. (...) Przypomnijmy sobie, jaka była sytuacja 20 marca 2020 r., kiedy ogłoszono stan epidemii. Tego dnia zarejestrowano 70 zakażeń i żadnego zgonu. Myślę, że jest za wcześnie, by mówić o luzowaniu obostrzeń w chwili, gdy mamy 559 nowych przypadków i zgony - podkreślił specjalista. Jego zdaniem, do tematu będzie można wrócić, gdy zanotujemy znaczący spadek liczby zachorowań i zgonów, a w szpitalach zwolnią się łóżka, które będzie można przekazać do dyspozycji innym chorym. - Być może stanie się to w czerwcu, jestem optymistą i chciałbym, żeby tak było, ale musimy bardzo uważać - przyznał prof. Flisiak.

Czekamy na kolejne luzowanie obostRozwiń

Transkrypcja:

Czekamy na kolejne luzowanie obostrzeń. Pytanie jakie są rekomendacje was, lekarzy specjalistów, członków Rady przy premierze, jeżeli chodzi o to luzowanie obostrzeń? Tymczasem w tej sprawie nie było dyskusji odnośnie dalszego luzowania. Natomiast no bo padło już hasło, że być może w czerwcu w ogóle stan epidemii zostanie zniesiony. Proszę pamiętać, że tak naprawdę mamy dopiero pierwszy tydzień od momentu, gdy puszczono dzieci do szkoły, gdy nastąpiło pewne poluzowanie, można powiedzieć nawet znaczące poluzowanie dostępu do miejsc publicznych. I może przypomnijmy sobie, jak to było, jaka była sytuacja w dniu 20 marca, kiedy ogłoszono stan epidemii. Tego dnia, ja sprawdziłem specjalnie, było 70 zakażeń zarejestrowanych, nie było żadnego zgonu. Więc myślę, że mówienie w tej chwili, gdy dzisiaj mamy 559 zarejestrowanych przypadków - a to jest poniedziałek i wiadomo co znaczy w sprawozdawczości COVID-19 poniedziałek - i mamy nadal zgony. No to myślę, że za wcześnie jeszcze, żeby mówić. Musimy poobserwować jeszcze, będą kolejne luzowania. Czy ten spadek liczby zachorowań i zgonów i zwalniających się łóżek, które będzie można przekazać do dyspozycji innym chorym, będzie postępował, wtedy w czerwcu być może będzie można się zastanowić. Jestem optymistą i chciałbym, żeby tak było. Ale bardzo musimy uważać. Panie profesorze, jeżeli ta liczba zakażeń będzie spadać, czy na przykład czerwiec jest takim czasem, kiedy będziemy mogli odmrozić wszystko? Właśnie to powiedziałem. Zobaczymy. Jeżeli będzie to spadało, wtedy będzie można rozważyć to. Wszystko? Być może właściwie tak, ale przypominam jeszcze raz te liczby: 20 marca, gdy wprowadzono stan epidemii, było 70 zakażeń zarejestrowanych. Jeżeli zejdziemy do tego poziomu, to na pewno będę za tym, żeby zdjąć wszelkie ograniczenia. Panie profesorze, minister zdrowia, ale też premier mówili o luzowaniu tych kolejny obostrzeń, do których dojdzie już pod koniec maja. A co będzie potem? Czy już rozmawialiście na ten temat, czy na razie macie opracowany ten plan właśnie do końca maja? Po raz kolejny chcę sprostować. Rada Medyczna, która zbiera się wtedy, kiedy pan premier albo pan minister nas zaprosi i potrzebuje naszej rady, a to miało miejsce jakieś 3 tygodnie temu ostatni raz. Więc Rada Medyczna przedstawia często sprzeczne stanowiska, członkowie rady. Do decydentów należy podjęcie, wybranie tych opinii, które są przydatne przy podejmowaniu decyzji. I decyzję podejmuje minister i premier. Panie profesorze, czekamy zatem na te kolejne informacje i te kolejne decyzje.
d3kykjb
d3kykjb
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj