Trwa ładowanie...
smoleńsk

Kiedy wrak Tupolewa wróci do Polski? Padła odpowiedź

Temat wraku Tupolewa wraca przy okazji każdej rocznicy katastrofy smoleńskiej. Końca sporu nie widać. Kiedy Rosjanie oddadzą TU-154? Europoseł PiS opowiedział na pytanie, ale daty nie podał.

Share
Kiedy wrak Tupolewa wróci do Polski? Padła odpowiedź
Źródło: East News, fot: SPUTNIK/EAST NEWS
d35fa1s

- Wrak Tu-154 kiedyś wróci do Polski, ale pewnie wtedy, kiedy nastąpi zmiana władzy w Rosji - stwierdził europoseł PiS, prof. Zdzisław Krasnodębski w TVP1. Według niego prawda o katastrofie smoleńskiej jest "coraz bardziej widoczna".

- Myślę, że ta prawda ujrzy światło dzienne, kiedy przyjdzie kiedyś następca prezydenta Rosji Władimira Putina. Czy będzie się nazywał Nawalny, czy jakoś inaczej - powiedział.

Dodał także, że "to jest moment, którego niektórzy ludzie w Polsce się niezwykle obawiają ".

d35fa1s

Szef MSZ mówił kilka dni temu, że oczekuje zwrotu wraku. Oświadczył, że nie widzi podstaw do dalszego przetrzymywania go przez stronę rosyjską.

W czerwcu ubiegłego roku Biuro Analiz Sejmowych przekazała MSZ i Prokuratorowi Generalnemu opinię ws. wraku Tu-154M. Wskazano w niej, że po zakończeniu badań, na żądanie Polski, wrak samolotu powinien być wydany w całości, "bez zbędnej zwłoki i w rozsądnym terminie". Ekspert BAS podkreśla, że o ile nie ma porozumienia między państwami, kraj, w którym doszło do wypadku nie powinien jednostronnie przeprowadzać badań wraku, jeśli odbywał on lot zgodnie z prawem międzynarodowym.

Wrak samolotu nadal znajduje się w Smoleńsku. Rosja od dawna deklarowała przekazania Tupolewa i czarnych skrzynek stronie polskiej, ale dopiero po zakończeniu własnego śledztwa ws. katastrofy z 10 kwietnia 2010 r. Rosjanie mieli zasugerować oddanie wraku w zamian za zamknięcie śledztwa smoleńskiego.

Zobacz także: Niespodziewana deklaracja ws. pomików smoleńskich. W studiu zawrzało

d35fa1s

Podziel się opinią

Share
d35fa1s
d35fa1s
Więcej tematów