Trwa ładowanie...
d154y0i

Kiedy tłusty czwartek 2020 i Środa Popielcowa? Już możesz szykować się na pączkowe szaleństwo

Tłusty czwartek oznacza ostatki, czyli ostatni tydzień karnawału. Dlatego tego dnia można popuścić hamulce i oddać się słodkiej przyjemności, którą zapewniają pączki.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Tłusty czwartek 2020 i Środa Popielcowa. Od kiedy jemy pączki?
Tłusty czwartek 2020 i Środa Popielcowa. Od kiedy jemy pączki? (iStock.com)
d154y0i

Tłusty czwartek - tradycja

Rzymianie obchodzili tzw. "tłusty dzień", a mieszkańcy Małopolski "combrowy czwartek". Takie były początki święta, które dziś jest nazywane tłustym czwartkiem. Jego początki sięgają pogaństwa, gdy za sprawą objadania się żegnano zimę i witano wiosnę. Z czasem jednak dużo się zmieniło.

Pączki z ciasta chlebowego i nadziewane słoniną zostały zastąpione przez ich słodką odmianą. W XVI wieku w Polsce miały one w środku orzech lub migdał. Dziś można przebierać w przeróżnych nadzieniach, posypkach i polewach. Dla każdego znajdzie się coś dobrego.

d154y0i

Czytaj też: Tłusty czwartek 2019. Jaka jest geneza tego zwyczaju? Sprawdź prosty przepis na faworki z 1895 roku

Kiedy jest tłusty czwartek, ostatki i Środa Popielcowa?

Tłusty czwartek w Polsce od lat cieszy się dużym zainteresowaniem i niemal każdy świętuje z przepyszną słodkością. Kiedy jest tłusty czwartek w 2020 roku? Tym razem przypada on na 20 lutego.

Tłusty czwartek zawsze jest tydzień przed Środą Popielcową (ta w 2020 roku wypada 26 lutego) i zapoczątkowuje ostatki, czyli ostatni tydzień karnawału przed wielkim postem. Z tego powodu co roku przypada on na inny dzień.

d154y0i

Czytaj też: Tłusty czwartek za granicą. Jak obchodzi się święto pączków w innych krajach Europy?

W Polsce tego dnia najpopularniejsze są pączki, ale niektórzy wolą na przykład faworki. Zasada jest w zasadzie prosta. Ma być słodko i bardzo kalorycznie, przez co wiele osób potem ma wyrzuty sumienia, że dla chwili przyjemności przybrali na wadze. Taka jednak jest tradycja.

Dlaczego akurat pączki? Kilka wieków temu uważano, że tego typu słodka przekąska zapewnia dostatek i powodzenie. Nie dziwi więc, że w trudnych czasach ta tradycja szybko się rozprzestrzeniła i zyskała wielu fanów.

Czytaj też: Tłusty czwartek w liczbach – ile kalorii ma pączek? Sposoby na spalenie pączka w tłusty czwartek

d154y0i

W 2021 roku tłusty czwartek odbędzie się znacznie wcześniej, bo 11 lutego. Z kolei za dwa lata będziemy się zajadać pączkami 24 lutego.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Zobacz też: Jak wybrać najlepsze pączki na tłusty czwartek 2020?

d154y0i

Podziel się opinią

Share
d154y0i
d154y0i
Więcej tematów