Trwa ładowanie...
d17tfc5

Kiedy tłusty czwartek 2020 i ostatki? Koniec karnawału coraz bliżej

Tłusty czwartek, czyli dzień, w którym na polskich stołach królują pączki, faworki i inne tłuste przysmaki, coraz bliżej. Już w lutym będziemy mogli pozwolić sobie na odstępstwo od diety.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Tłusty czwartek 2020 już 20 lutego
Tłusty czwartek 2020 już 20 lutego (iStock.com)
d17tfc5

Kiedy tłusty czwartek 2020?

Tłusty czwartek to święto ruchome, którego data uzależniona jest od terminu Wielkanocy. Święto łasuchów odbywa się zawsze w ostatni czwartek karnawału, poprzedzający Środę Popielcową.

W 2020 roku tłusty czwartek odbędzie się 20 lutego (przed rokiem był to 28 lutego). Co za tym idzie, 20 lutego rozpoczną się ostatki 2020. Karnawał zakończy Środa Popielcowa, która w tym roku przypada 26 lutego.

d17tfc5

Tłusty czwartek w historii. Skąd wzięła się ta tradycja?

Geneza obchodzenia tłustego czwartku nie została do końca wyjaśniona. Początku tej tradycji można doszukiwać się w Starożytnym Rzymie, jednak głównego początku tłustego czwartku powinniśmy szukać w średniowieczu.

d17tfc5

Właśnie w wiekach średnich nasi przodkowie w przededniu nadejścia Wielkiego Postu "sprzątali" spichlerze z owoców i cukru. Podczas postu nie wolno było ich spożywać, a gdyby ich nie zużyto, zmarnowałyby się.

Również pierwsze pączki pojawiły się w średniowieczu, choć w niczym nie przypominały współczesnych. Robiono je z ciasta chlebowego. Nadzieniem zamiast słodkiego dżemu była słonina.

Pączki podobne do współczesnych pojawiły się w Polsce dopiero w XVI w. Wówczas do niektórych pączków wkładano migdał. Znalezienie orzech w pączku miało zwiastować szczęście.

d17tfc5

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Zobacz też: Najnowszy sondaż prezydencki. Andrzej Duda ma poważnego konkurenta

d17tfc5

Podziel się opinią

Share

d17tfc5

d17tfc5
Więcej tematów