Kiedy przełom w pogodzie? Prognozy na ten tydzień
Wtorek i środa pod znakiem chmur, przelotnych opadów, a nawet burz. W pierwszej części tygodnia przełomu w pogodzie nie będzie. Na typowo letnie temperatury i słoneczne, bezchmurne dni przyjdzie nam jeszcze zaczekać. Na szczęście synoptycy dają nieco nadziei przynajmniej na wyższe temperatury.
30.05.2022 | aktual.: 30.05.2022 19:16
Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej informuje, że w ciągu najbliższych dni nad Europą dominować będą niże. - Tylko północ i wschód kontynentu znajdą się w zasięgu wyżów. Północna Polska będzie w zasięgu niżu przemieszczającego się znad Litwy nad Zatokę Fińską, pozostały obszar kraju dostanie się przejściowo w obszar podwyższonego ciśnienia. Z zachodu napływać będzie chłodne powietrze polarne morskie - precyzują synoptycy.
Początek tygodnia nadal będzie chłodny i wilgotny, ale już we wtorek przejściowo napłynie bardziej suche powietrze, co oznacza, że w dzień będzie więcej słońca i nieco cieplej. Pod koniec tygodnia temperatura powietrza osiągnie nawet do 28 stopni. Każdego dnia miejscami popada deszcz. Przez cały tydzień w niemal całym kraju możliwe jest występowanie lokalnych burz. W sobotę solidnie zagrzmi w całej Polsce.
Wtorek jeszcze chłodny
IMGW prognozuje, że we wtorek w ciągu dnia w Polsce będzie zachmurzenie umiarkowane i duże. Miejscami przelotne opady deszczu, na Pomorzu możliwe burze.
Temperatura maksymalna na przeważającym obszarze od 18 do 21 stopni Celsjusza, chłodniej na północy: od 14 do 17 st. C. Wiatr słaby i umiarkowany, południowo-zachodni i zachodni, w drugiej połowie dnia na południu kraju skręcający na wschodni. W czasie burz wiatr porywisty.
W nocy zachmurzenie duże. Temperatura minimalna od 8 do 13 stopni Celsjusza, chłodniej na Suwalszczyźnie i w kotlinach Sudeckich - około 6 stopni.
W połowie tygodnia nieco cieplej
W środę w Polsce zachmurzenie umiarkowane i duże. Przelotne opady deszczu, na północy i wschodzie kraju również burze. Prognozowana suma opadów miejscami na północy i wschodzie do 15 mm, a lokalnie do 20 mm. Temperatura maksymalna na przeważającym obszarze kraju wyniesie od 18 do 22 st. C., chłodniej miejscami na Wybrzeżu: 14-16 st. C.
Najcieplej lokalnie na południowym wschodzie do 23 stopni Celsjusza. Wiatr słaby i umiarkowany, miejscami porywisty, zachodni i południowo-zachodni, jedynie początkowo na wschodzie kraju powieje z południa. W czasie burz wiatr w porywach do około 70 km/h.
Druga część tygodnia
W czwartek synoptycy przewidują w całym kraju zachmurzenie umiarkowane i duże. Po południu przelotne opady deszczu. Temperatura maksymalna od 14 stopni na Helu do 22 stopni w Przemyślu. W piątek więcej słońca. - Po południu na południowym zachodzie Polski okresami więcej chmur i tam możliwe przelotne opady deszczu oraz burze. Najwyższa temperatura – od 17 stopni na wybrzeżu do 25 stopni na Ziemi Lubuskiej i na Dolnym Śląsku - dodają synoptycy IMGW
Sobota ma być początkowo pogodna. - Po południu i wieczorem burze z przelotnymi opadami deszczu, gradem i porywistym wiatrem. Temperatura maksymalna od 18 stopni nad morzem do 28 stopni na wschodzie kraju. W niedzielę na ogół pogodnie, tylko na południowym zachodzie i w centrum może popadać deszcz. Temperatura w dzień od około 20 stopni na północy do 26 stopni na południu - dodają synoptycy.
Zobacz także
Wakacje 2022. Lipiec będzie najcieplejszy
Jaka pogoda czeka nas w wakacje? - Lipiec z trzech miesięcy wakacyjnych ma być najcieplejszy. Wartości temperatury mają być powyżej normy - przekazał Grzegorz Walijewski, rzecznik Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej.
- Upały mogą trwać dłużej niż dwie doby. Na pewno synoptycy będą wydawali ostrzeżenia. Dodatkowo wiatr może być niebezpieczny, szczególnie podczas burz. Mogą występować ulewne opady deszczu, grad, a także trąby powietrzne. Z kolei sierpień będzie całkiem spokojny. Jeśli ktoś wybiera się nad morze, to może przygotować nieco cieplejsze ubranie. (...) Te dwa miesiące wychodzą bardziej wakacyjne, a ten sierpień będzie trochę gorszy - przekazał meteorolog.
Źródło: IMGW/PAP/WP