Trwa ładowanie...

Kiedy skład komisji śledczej? Znamy harmonogram

Decyzja o powołaniu komisji ws. wyborów kopertowych zapadła w czwartek. Kiedy zostanie powołany skład komisji i jak to będzie wyglądać? Znamy harmonogram.

Sejm zagłosował ws. wyborów kopertowychSejm zagłosował ws. wyborów kopertowychŹródło: East News, fot: Jacek Dominski/REPORTER
d26fcd8
d26fcd8

Sejm podjął decyzję w sprawie powołania komisji badającej tzw. wybory kopertowe z 2020 roku. Co zaskakujące, decyzja zapadła jednogłośnie - głosowali za nią też posłowie Prawa i Sprawiedliwości. W sumie 446 posłów głosowało za powołaniem, nikt nie wstrzymał się od głosu.

Pełna nazwa przyjętego w czwartek przez Sejm organu brzmi: komisja śledcza do zbadania legalności, prawidłowości oraz celowości działań podjętych w celu przygotowania i przeprowadzenia wyborów Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej w 2020 roku w formie głosowania korespondencyjnego.

Potocznie jest ona zwana komisją śledczą ds. wyborów kopertowych.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Czarnek boi się rozliczeń? "Jest jednym z pierwszych kandydatów"

Dziennikarz RMF FM Tomasz Skory dotarł do zaakceptowanego przez Prezydium Sejmu (marszałka i wicemarszałków) harmonogramu powołania składu komisji.

d26fcd8

Złożenie kandydatur

Czas na składanie u marszałka Sejmu kandydatur na członków powołanej komisji jest do godz. 14:00, 8 grudnia. Tego samego dnia lista kandydatur ma być dostarczona posłom. Czas na ich rozważenie będą mieli do końca weekendu, podaje RMF FM.

Zastrzeżenia do kandydatów

Każdy z posłów ma prawo do wniesienia zastrzeżeń aby skreślić kandydata z listy. Czas na to upływa o godz. 14:00 w poniedziałek, 11 grudnia.

Sejm ma rozpatrzyć zastrzeżenia w czasie popołudniowej przerwy w obradach Sejmu. Według harmonogramu ma to się wydarzyć po 15:00.

W przypadku wykreślenia kandydata z listy, termin na zgłoszenie jego zastępcy mija kolejnego dnia.

d26fcd8

Nowe kandydatury

Wszystkie nowe kandydatury muszą wpłynąć do marszałka sejmu najpóźniej we wtorek do godz. 10:00. One również podlegają procedurze ewentualnego skreślenia z listy. Te zaś Prezydium rozpatrzy także we wtorek po południu.

Finalne głosowanie

Głosowanie nad nad składem pierwszej komisji śledczej Sejmu X kadencji ma się odbyć tuż po głosowaniu nad powołaniem rządu Donalda Tuska, a więc we wtorek po 15:00.

Czytaj także:

Źródło: RMF FM

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d26fcd8
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d26fcd8
Więcej tematów