Kiedy powrót do szkół? Czarnek: Szczepienia szansą na powrót do normalności
Szczepienia są dzisiaj naszą jedyną szansą na szybki powrót do normalności. Jesteśmy przekonani, że zdecydowana większość nauczyciel będzie chciała się poddać szczepieniom przeciwko COVID-19 - powiedział minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek.
Minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek w rozmowie z TVP Info był pytany m.in. o szczepienia przeciw COVID-19 dla nauczycieli, badania przesiewowe oraz powrót do nauki stacjonarnej w szkołach.
W środę resort zdrowia poinformował o tym, że między 11 a 15 stycznia 2021 r. przeprowadzone zostaną dobrowolne i bezpłatne testy na obecność koronawirusa. Chętnych nauczycieli klas I-III szkół podstawowych na przeprowadzenie testu jest ok. 190 tys. osób.
Kiedy uczniowie wrócą do szkół?
Minister edukacji i nauki zapowiedział, że chciałby, aby uczniowie do szkół wrócili po 17 stycznia, wszystko jednak zależy od rozwoju sytuacji epidemicznej w kraju.
- Powrót uczniów do szkół planujemy, jeśli pozwoli na to rozwój pandemii koronawirusa, już po 17 stycznia. Powtarzam: jeśli pozwoli na to sytuacja z rozwojem pandemii koronawirusa. Będziemy to oceniać za kilka dni, będą to oceniać epidemiolodzy, wirusolodzy, będą oceniać dynamikę pandemii koronawirusa. Będziemy podejmować decyzję po 4 stycznia - między 4 a 11 stycznia, o tym, czy wracamy do szkół i kto wraca - powiedział Przemysław Czarnek.
Czy ozdrowieńcy powinni być szczepieni? Prof. Simon: "Nie ma przeciwwskazań, żeby podbić poziom przeciwciał"
Zaznaczył, że decyzja będzie dotyczyć zarówno tego, czy po 17 stycznia uczniowie w ogóle wrócą do nauki, a jeśli tak, to czy jako pierwsi wrócą uczniowie klas I-III szkół podstawowych, czy także uczniowie klas VIII i klas maturalnych.
- Zobaczymy jak będzie to wyglądać - dodał minister edukacji.
Powrót uczniów do szkół. Nauczyciele chcą się poddać testom
Minister edukacji i nauki poinformował o tym, że zainteresowanie testowaniem jest bardzo duże. Powiedział, że wśród 190 tys. osób, które zadeklarowały chęć poddania się testowi 130 tys. to nauczyciele klas I-III, a 60 tys. to pracownicy administracji szkół.
- Zebraliśmy informacje od nauczycieli z całego kraju, kto chce się przetestować. Chcemy stworzyć taką bramkę, która spowoduje, że nauczyciele, którzy będą mieli koronawirusa, będą musieli udać się jeszcze na nauczanie zdalne, czy w ogóle w izolację, natomiast do szkół wrócą tylko ci, którzy nie mają koronawirusa - wskazał minister.
Powrót do szkół. Uczniowie mają przerwę
Od 23 grudnia do 3 stycznia uczniowie w szkołach mają przerwę świąteczną w nauce w związku ze świętami Bożego Narodzenia i Nowym Rokiem. Od 4 do 17 stycznia wszyscy uczniowie w całym kraju będą mieli ferie zimowe w tym samym czasie.