Trwa ładowanie...

Nowe obostrzenia. Ferie 2021. Petycja do premiera

Nowe obostrzenia będą funkcjonowały przez całe ferie zimowe. Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę sprzeciwia się wprowadzonym przepisom. Chcą zniesienia zakazu przemieszczania się osób poniżej 16. roku życia bez opieki rodzica albo opiekuna.
Share
Ferie zimowe 2021. Petycja do premiera
Ferie zimowe 2021. Petycja do premieraŹródło: East News
dpakoni

"Od 28 grudnia do 17 stycznia w całej Polsce będą obowiązywały zapowiedziane zaostrzone zasady bezpieczeństwa związane z epidemią. W praktyce oznacza to pozbawienie wielu dzieci możliwości wyjścia w czasie dnia do godziny 16! z zamkniętej przestrzeni bez opiekuna, choćby na krótki spacer z psem. Wprowadzenie zakazu opuszczenia domu dla osób poniżej 16 r.ż. przedmiotowo traktuje i dyskryminuje tę grupę (Konstytucja RP, art. 32), w szczególny sposób ograniczając jej wolność" - czytamy w petycji fundacji.

Fundacja podkreśla, że rozumie, iż pandemia wymaga podjęcia nadzwyczajnych środków. "Jednak w działaniach ochronnych podejmowanych przez rząd, które dotyczą dzieci, konieczne jest uwzględnienie ich praw i dobrostanu. Decyzje dotyczące dzieci powinny być konsultowane z ekspertami (psychologami, pediatrami, psychiatrami)" - zaznaczono.

Powołują się na badania, które pokazały, że w czasie wiosennego lockdownu jedna trzecia nastolatków oceniała swój stan psychiczny jako zły. "Doskwierała im przymusowa izolacja (63 proc.) i konieczność pozostania w domu (51 proc.). Negatywne emocje i doświadczenia związane z izolacją są ciągle częstym tematem rozmów i wiadomości w prowadzonym przez nas Telefonie Zaufania dla Dzieci i Młodzieży 116 111. W 2020 roku zespół 116111 przeprowadził o 25 proc. więcej interwencji w sytuacji bezpośredniego zagrożenia życia lub zdrowia dziecka, niż rok wcześniej, a dzieci podczas rozmów mówiły, że to najgorszy czas w ich życiu!" - wylicza fundacja.

dpakoni

Apel kieruje do premiera Mateusza Morawieckiego. Chce zniesienia w czasie ferii szkolnych zakazu przemieszczania się osób poniżej 16. roku życia bez opieki rodzica lub prawnego opiekuna od poniedziałku do piątku w godzinach 8.00 -16.00.

Sylwester 2020. Europoseł PO o tzw. godzinie policyjnej. Nietypowe porównanie do kozy

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

dpakoni

Podziel się opinią

Share
dpakoni
dpakoni
Więcej tematów