Trwa ładowanie...

Kiedy jest tłusty czwartek 2020? Pączki znów będą rozchwytywane

Tłusty czwartek 2020 zbliża się wielkimi krokami. Ten dzień jest doskonałą wymówką na skosztowanie wielu słodkich rarytasów. Co istotne, tłusty czwartek to nie tylko pączki, z którymi jest tak mocno kojarzony.

Share
Kiedy jest tłusty czwartek 2020? Pączki znów będą rozchwytywane
Źródło: iStock.com
d3btiot

Kiedy tłusty czwartek 2020?

W tym roku tłusty czwartek wypada 20 lutego. To osiem dni wcześniej niż w roku ubiegłym. Jeszcze szybciej będziemy obchodzić to święto w 2021 roku. Kolejny tłusty czwartek przypadnie 11 lutego.

Mało kto wie, że tłusty czwartek ma jeszcze jedną, dość specyficzną nazwę – combrowy czwartek. Według legendy, pochodzi ona od nazwiska krakowskiego burmistrza. Pan Comber, zgodnie z przedstawioną historią, miał być okrutnym człowiekiem dla kobiet, które handlowały na krakowskim rynku.

d3btiot

Jak mówi legenda, Comber zmarł w tłusty czwartek. Później w każdą rocznicę śmierci przekupki organizowały na targu huczną zabawę. Stąd też wzięło się określenie combrowy czwartek.

Dziś tłusty czwartek to nie tylko pączki

Tradycja mówi, że w tłusty czwartek wręcz obowiązkowo trzeba zjeść pączka. Nie każdemu one jednak smakują. Wiele osób decyduje się na skosztowanie innych smakołyków, takich jak faworki, amerykanki, wianki, precle czy różnego rodzaju placki. Alternatyw jest bardzo dużo, wobec czego każdy znajdzie coś dla siebie.

d3btiot

Kiedy ostatki 2020?

Tłusty czwartek rozpocznie ostatki, które potrwają do wtorku poprzedzającego Środę Popielcową (26 lutego). Ten wyjątkowy dzień rozpocznie natomiast Wielki Post, a więc okres przygotowań do Świąt Wielkanocnych. To najważniejsza uroczystość dla wszystkich chrześcijan.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Zobacz też: Jak wybrać najlepsze pączki na tłusty czwartek 2020?

d3btiot

Podziel się opinią

Share
d3btiot
d3btiot
Więcej tematów