Trwa ładowanie...

Kiedy jest Halloween 2019? Sprawdź, jak można się bawić tego dnia

Halloween 2019 już wkrótce. Zwyczaj ten przywędrował do Polski z Ameryki. Sprawdź, jak bawić się tego dnia. Czy przebranie się za ducha i szukanie cukierków będzie dobrym pomysłem?

Kiedy jest Halloween 2019? Sprawdź, jak można się bawić tego dniaŹródło: Materiały prasowe
d2iwizu
d2iwizu

Kiedy przypada Halloween 2019? Sprawdź datę wydarzenia

Halloween to coroczne święto, wypadające zawsze 31 października. W tym roku będzie to czwartek. Dzień ten najchętniej obchodzą Amerykanie, Kanadyjczycy i Brytyjczycy, ale sympatycy Halloween są także wśród Polaków.

Halloween wywodzi się z przedchrześcijańskiego rytuału celtyckiego o nazwie Samhain, czyli "koniec lata". Świętujący przebierali się w kostiumy, mające odstraszyć złe duchy. Kościół katolicki starał się połączyć te obchody z uroczystością Wszystkich Świętych, którą ustanowił na 1 listopada. Wigilia Dnia Wszystkich Świętych to właśnie Halloween.

Stopniowo Halloween wyzbyło się akcentów chrześcijańskich. Według niektórych, jego obchodzenie świadczy o powrocie do pogaństwa. Dziś Halloween kojarzy się przede wszystkim z rzeźbieniem w dyni, zabawą w "cukierek albo psikus", strasznymi kostiumami i horrorami. Święto to należy do najważniejszych elementów amerykańskiej kultury popularnej. Choć trafiło do USA z Irlandii, to z Ameryki rozprzestrzeniło się po całym świecie.

Halloween 2019. Świąteczne zwyczaje. Jak można się bawić?

Odwiedzanie sąsiadów w kostiumach na Halloween i proszenie ich o cukierki mogłoby wywołać w Polsce sporo zdziwienia. Według sondaży, nie więcej niż 13% Polaków zamierza obchodzić ten dzień. Ci jednak, którzy się na to zdecydują, będą mogli udać się do wybranych barów, klubów nocnych, a także wziąć udział w maratonach horrorów.

d2iwizu

Krótko przed Halloween w sklepach znajdziemy dynie, lateksowe maski, sztuczne pazury, blizny i pająki. Najmłodsi, zwłaszcza uczący się angielskiego, z chęcią przystąpią do wspólnej zabawy. Dorośli miłośnicy komiksów, superbohaterów i powrotów do dzieciństwa znajdą dla siebie wiele rozrywek. Wypożyczalnie strojów w cenie od kilkudziesięciu do kilkuset złotych oferują najmodniejsze w sezonie kreacje czarownicy Diaboliny, Spidermana, Iron Mana czy Harley Quinn.

Podczas zabaw dla dzieci czy dorosłych warto spróbować tradycyjnych gier takich jak "Prawda albo strach" czy tak zwanego apple bobbing. Uczestnicy tej drugiej zabawy muszą ugryźć jedno z jabłek dryfujących w misce wypełnionej wodą. Nie mogą pomagać sobie rękami. Według tradycji osoba, której się to uda, ma szanse na szybki ślub.

d2iwizu
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2iwizu
Więcej tematów