KIE chce przyspieszyć negocjacje z UE
Minister ds. integracji D. Huebner, główny negocjator J. Truszczyński oraz b. negocjator J. Kułakowski przed posiedzeniem KIE (PAP/Radek Pietruszka)
Komitet Integracji Europejskiej zarekomenduje rządowi zmianę stanowisk negocjacyjnych z Unią Europejską. Chodzi o okresy przejściowe w dostępie Polaków do unijnego rynku pracy i zakupu ziemi w Polsce przez cudzoziemców.
W środę, po inauguracyjnym posiedzeniu KIE w nowej kadencji, szef polskiej dyplomacji Włodzimierz Cimoszewicz poinformował, że Komitet zarekomenduje rządowi rezygnację z okresu przejściowego na zakup ziemi na cele inwestycyjne. Jednocześnie polscy negocjatorzy wystąpią do Unii o uzyskanie 12-letniego okresu przejściowego na zakup ziemi na inne cele.
Zdajemy sobie sprawę, że stanowisko Brukseli w sprawie okresu przejściowego na swobodny przepływ osób jest nie do podważenia - powiedział też Cimoszewicz. Dodał, że stanowisko to interpretujemy jako zawieszające swobodę przepływu osób na dwa lata.
Polscy negocjatorzy mają uczynić wszystko, aby na tym się skończyło - podkreślał minister. Dodał, że polscy negocjatorzy w rozmowach z poszczególnymi krajami Unii będą starali się uzyskać deklarację o nieprzedłużaniu przez nich tego okresu.
Ostateczne decyzje w tych sprawach podejmie w czwartek rząd - zapowiedział premier Leszek Miller, który przewodniczył obradom KIE. W trakcie posiedzenia Komitetu omawiano także opublikowany we wtorek w Brukseli i Strasburgu doroczny raport Komisji Europejskiej na temat postępów w negocjacjach krajów kandydujących do Unii Europejskiej.
Z wniosku wynika niezbicie, że Polska ma szanse zakończyć negocjacje do końca 2002 r., co pozwoli Polsce zostać członkiem UE w 2004 r. - powiedział Miller. (ajg)