ŚwiatKE zaproponuje ulepszenie wymiany informacji o skazanych

KE zaproponuje ulepszenie wymiany informacji o skazanych

Komisja Europejska zaproponuje w
poniedziałek ministrom sprawiedliwości i spraw wewnętrznych UE
działania na rzecz sprawniejszej wymiany informacji o skazanych
między państwami Unii - poinformował rzecznik
komisarza odpowiedzialnego za sprawy wewnętrzne Pietro Petrucci.

Sprawa ta znalazła się w porządku poniedziałkowych obrad Rady UE na wniosek belgijskiej minister sprawiedliwości. O potrzebie lepszej współpracy krajów Unii w zakresie w wymiany informacji o skazanych świadczy ujawniona niedawno w Belgii afera francuskiego pedofila Michela Fournireta, który mimo wyroków za gwałty we Francji bez przeszkód osiedlił się w Belgii, dostał pracę w szkole i nadal popełniał przestępstwa.

Po ujawnieniu afery belgijskie media postulowały, by Unia przyśpieszyła prace nad stworzeniem ogólnoeuropejskiej kartoteki kryminalnej.

Zdaniem Petrucciego, utworzenie takiej jednolitej, centralnej bazy danych o skazanych nie jest możliwe, m.in. ze względu na zbyt duże różnice prawne i techniczne między poszczególnymi państwami Unii. Można jednak utworzyć skomputeryzowany system wymiany informacji, który połączy krajowe rejestry.

Zanim to nastąpi, Komisja chce do października przygotować projekty dwóch regulacji, które będą podstawą prawną lepszej wymiany informacji o sprawcach niektórych rodzajów przestępstw, szczególnie pedofilach.

Pierwsza z regulacji zapewni dostęp do możliwie najbardziej kompletnych danych, zgromadzonych przez kraj obywatelstwa skazanego oraz określi sytuacje i rodzaj przestępstw, w przypadku których trzeba będzie udostępnić dane.

Drugi projekt będzie zmierzać do zobowiązania władz państw UE do "prewencyjnej" wymiany informacji o niektórych skazanych i do uwzględniania w postępowaniach przeciwko obywatelowi innego państwa informacji o ewentualnej jego przestępczej działalności w kraju pochodzenia.

W grudniu Komisja przedstawi też "białą księgę" z programem działań na najbliższe lata, prowadzących do utworzenia zinformatyzowanego rejestru wyroków sądów i orzeczeń o pozbawieniu praw.

Obecnie do przekazywania informacji o skazanych zobowiązuje konwencja o wzajemnej pomocy prawnej z 1959 roku, jednak państwa dzielą się tymi informacjami tylko raz na rok i często nie są to wystarczające dane.

Anna Widzyk

Źródło artykułu:PAP

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)