Trwa ładowanie...
d1dinkm

KE: limity w imporcie stali do UE

Komisja Europejska zapowiedziała w poniedziałek, że w najbliższą środę zatwierdzi tymczasowe limity w imporcie 15 wyrobów ze stali, żeby zapobiec wzrostowi ich napływu na rynek UE wskutek amerykańskich restrykcji w tym względzie.

Share
d1dinkm

Organ wykonawczy UE zamierza postanowić, że od początku kwietnia globalny limit w imporcie każdego z tych wyrobów będzie sięgał średniej wysokości importu z ostatnich trzech lat (1999-2001) powiększonej o 10%. Po przekroczeniu limitu będą obowiązywały cła zaporowe w wysokości 15-26% w zależności od wyrobu.

Komisja nie zamierza przydzielać indywidualnych limitów poszczególnym krajom eksportującym stal do Unii, ale zapewnia, że nie dopuści do wypierania jednych dostawców, na przykład z Polski i innych krajów kandydujących, przez innych, na przykład z Dalekiego Wschodu czy Ameryki Łacińskiej.

Według Komisji, bez wprowadzania limitów Unii zagrażałby napływ rocznie 15 mln ton stali, niewpuszczonej na rynek amerykański. Odpowiada to 56% obecnego unijnego importu.

Unijnymi restrykcjami nie będą objęte Rosja, Ukraina i Kazachstan, których eksport do Unii jest już objęty ograniczeniami. Nie będą też dotyczyć dostawców z krajów rozwijających się, których udział w unijnym rynku nie przekracza 3% w poszczególnych kategoriach wyrobów. (aka)

d1dinkm

Podziel się opinią

Share
d1dinkm
d1dinkm
Więcej tematów