KE komentuje marsz rolników w Warszawie. "Najwyższy priorytet"
"Kluczowe znaczenie rolników dla społeczeństwa UE, bezpieczeństwa żywnościowego i rentowności obszarów wiejskich jest traktowane z najwyższym priorytetem" - przekazała Komisja Europejska Wirtualnej Polski w odpowiedzi na pytania dot. wtorkowego "Gwiaździstego Marszu" w Warszawie.
28.02.2024 | aktual.: 28.02.2024 16:45
We wtorek ulicami Warszawy przeszli w "Gwiaździstym Marszu" rolnicy z całego kraju, którzy zjechali do stolicy protestować przeciwko m.in. rozwiązaniom Europejskiego Zielonego Ładu i importowi ukraińskich produktów rolnych.
W środę - w związku z protestami - premier Donald Tusk zapowiedział zwołanie szczytu rolniczego poświęconego temu zagadnieniu. - Na jutro zwołałem szczyt rolniczy w Warszawie. O 14 w Centrum Dialog spotkam się z liderami protestujących grup -powiedział podczas konferencji prasowej z szefem rządu Królestwa Norwegii Jonasem Gahrem Store.
Jednocześnie premier poinformował, że odblokowane środki z Krajowego Planu Odbudowy (KPO), z Recovery and Resilience Facility, mają służyć polskim rolnikom i producentom żywności. Chodzi łącznie o prawie 6 mld złotych.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Zwróciliśmy się jednak o komentarz ws. rolniczych protestów nad Wisłą do Komisji Europejskiej. Polscy rolnicy nie są jedynymi, którzy w ostatnim czasie wyszli na ulicę protestować ws. forsowanych przez UE przepisów.
"Najwyższy priorytet"
KE zapewniła nas, że sprawy rolnicze "traktowane z najwyższym priorytetem". "Komisja Europejska uważnie przysłuchuje się obawom wyrażanym przez rolników podczas protestów odbywających się obecnie w kilku państwach członkowskich UE i podejmuje działania w odpowiedzi na nie" - przekazał Olof Gill, rzecznik KE ds. handlu i rolnictwa.
"W tym kontekście ważne jest, aby dokonać rozróżnienia między możliwymi reakcjami krótkoterminowymi a reakcjami, które dotyczą bardziej złożonych, długoterminowych kwestii" - podkreślił w przesłanej Wirtualnej Polsce odpowiedzi.
W odniesieniu do "rozwiązań krótkoterminowych" Gill wskazał m.in. "przedłużenie tymczasowego zawieszenia ceł przywozowych i kontyngentów na ukraiński eksport do UE", a także pewnych uproszczeń proceduralnych dla rolników ze Wspólnoty.
Rzecznik KE odniósł się także do wątpliwości rolników związanych z utratą dochodu z niewykorzystywanej przez nich ziemi, mówiąc o "odstępstwach od zasad Wspólnej Polityki Rolnej".
"Ustanowiony Dialog Strategiczny w sprawie Przyszłości Rolnictwa UE bada, w jaki sposób stworzyć nowy konsensus, aby zająć się bardziej złożonymi, długoterminowymi kwestiami, takimi jak zapewnienie równowagi między sprawiedliwym dochodem dla rolników a zapewnieniem, że rolnictwo UE przyczynia się do realizacji naszych celów w zakresie klimatu i środowiska" - podkreślił Gill.
"We wszystkich powyższych kwestiach kluczowe znaczenie rolników dla społeczeństwa UE, bezpieczeństwa żywnościowego i rentowności obszarów wiejskich jest traktowane z najwyższym priorytetem" - zapewnił.
Tomasz Waleński, dziennikarz Wirtualnej Polski