Trwa ładowanie...

Miliardy euro dla rolników. Tusk: może nawet jutro

- Pierwsza transza środków z KPO powinna być wypłacona rolnikom w najbliższych dniach, może nawet jutro. To jest 6 mld euro - powiedział premier Donald Tusk.

Donald TuskDonald TuskŹródło: PAP, fot: Albert Zawada
d168egf
d168egf

- Rozmawiamy ze stroną ukraińską o całkowitym zamknięciu granicy z Ukrainą, ale byłoby to rozwiązanie tymczasowe - dodał premier.

Podczas wspólnej konferencji prasowej z premierem Norwegii, premier Donald Tusk zapowiedział zwołanie na na czwartek w Warszawie szczytu rolniczego. Prezes Rady Ministrów chce spotkać się z liderami wszystkich protestujących grup rolników.

Podczas wspólnej konferencji prasowej z premierem Norwegii premier Donald Tusk zapowiedział zwołanie na na czwartek w Warszawie szczytu rolniczego. Prezes Rady Ministrów chce spotkać się z liderami wszystkich protestujących grup rolników.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Kurski do PE? "To nie jest przystań dla skompromitowanych polityków"

Premier był pytany również o napięcia na Naddniestrzu. Padło pytanie czy jego zdaniem Ukraina może przegrać wojnę z Rosją.

d168egf

- Problem Mołdawii i Naddniestrza to nic nowego. To tworzy ryzyko prowokacji rosyjskiej. To sytuacja niebezpieczna nie tylko dla Ukrainy, która pozostaje w pełnoskalowej wojnie z Rosją. Nikt dziś nie może przewidzieć długofalowych perspektyw dla tej wojny - ocenił Donald Tusk.

- Czy Ukraina może przegrać tę wojnę? Nie! Nie lubię do końca takich pytań, bo gdy rozmawia się o Ukrainie i rosyjskiej agresji, lepiej nie zgadywać tylko zastanowić się, co możemy zrobić, by powstrzymać Rosję. To nie kwestia dywagacji intelektualnych, tylko konkretnych kroków, które może zrobić NATO. W Paryżu rozpoczęto dwa dni temu dyskusję na temat możliwej obecności wojsk państw NATO w Ukrainie. Norwegia i Polska są gotowe i przygotowane finansowo do poprawy wsparcia Ukrainy. Dzięki sprzętowi, pomocy humanitarnej i szkoleniom. To zresztą szkolenia formułowane przez Kijów i prezydenta Zełenskiego - dodał szef rządu.

Naddniestrze leży blisko Rumunii. Jak mówił premier Donald Tusk, gdyby atak Rosji otarł się o Rumunię, "to byłby znak, że nikt w Europie nie może czuć się bezpiecznie".

- Jedyny sposób na pokonanie Putina, to pokazanie siły - stwierdził premier RP.

d168egf

Donald Tusk odniósł się również do słów prezydenta Francji Emmanuela Macrona, który mówił niedawno o możliwości wysłania zachodnich żołnierzy na terytorium Ukrainy.

- Francja stała się ofiarą bezpośrednich ataków w cyberprzestrzeni. W Paryżu mają poczucie, że Rosja militarnie zaatakowała Ukrainę, ale użyła innych narzędzi, by zaatakować państwa Zachodu. Gorąca wojna dzieje się na terytorium Ukrainy, ale zimna wojna, wojna hybrydowa, to codzienność - stwierdził premier.

Na konferencji po spotkaniu w Warszawie z premierem Norwegii Jonasem Gahr Storem szef polskiego rządu podkreślił, że współpraca z Norwegią ma priorytetowy wymiar. Przypomniał m.in. współpracę w zakresie energetyki. Jednocześnie wskazał, że oba kraje mają podobne problemy i podobną determinację w przeciwdziałaniu nielegalnej imigracji.

Zaznaczył, że od wielu tygodni rząd buduje na nowo relacje ze wszystkimi państwami regionu, mając na uwadze bezpieczeństwo Polski, Europy, państw regionu północno-wschodniego.

Czytaj także:

d168egf
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Wyłączono komentarze

Jako redakcja Wirtualnej Polski doceniamy zaangażowanie naszych czytelników w komentarzach. Jednak niektóre tematy wywołują komentarze wykraczające poza granice kulturalnej dyskusji. Dbając o jej jakość, zdecydowaliśmy się wyłączyć sekcję komentarzy pod tym artykułem.

Paweł Kapusta - Redaktor naczelny WP
Paweł KapustaRedaktor Naczelny WP
d168egf
Więcej tematów