Trwa ładowanie...

KE domaga się rozstrzygnięcia w sprawie ustawy dotyczącej Sądu Najwyższego. Już dziś kolejna rozprawa w TSUE

KE (Komisja Europejska) nie zmienia swojego stanowiska i oczekuje rozstrzygnięcia w sprawie skargi na polską ustawę dotyczącą Sądu Najwyższego. We wtorek rano rozpoczęła się kolejna rozprawa przed TSUE.

Share
KE domaga się rozstrzygnięcia w sprawie ustawy dotyczącej Sądu Najwyższego. Już dziś kolejna rozprawa w TSUE
Źródło: Wikimedia Commons CC BY
d2m8it0

KE i Polska przed TSUE

TSUE (Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej) po raz kolejny przyjrzy się dziś sprawie dotyczącej skargi Komisji Europejskiej na nowelizację ustawy o działaniu Sądów Najwyższych. Zdaniem KE zapis dotyczący przeniesienia w stan spoczynku sędziów Sądu Najwyższego oraz Naczelnego Sądu Administracyjnego, którzy ukończyli 65. rok życia, jest sprzeczny z zasadą niezależności sądów. Dodatkowo, zdaniem KE, nowelizacja miała podłoże polityczne.

W TSUE swoje stanowisko zaznaczył również przedstawiciel strony polskiej. Bogusław Majczyna, podczas rozprawy przed TSUE zaznaczył, że kwestie organizacji sądownictwa leżą w geście władz państwowych i właśnie dlatego zmiany w ustawie dotyczącej SN i NSA zostały podjęte zgodnie z prawem unijnym. Dodatkowo Majczyna podkreślił, że przepisy, które są przedmiotem rozprawy przed TSUE, zostały już zmienione, a sędziowie odsunięci od możliwości orzekania, wrócili już na stanowiska zajmowane wcześniej. Dodatkowo nowa ustawa o działaniu SN spełnia wszystkie wymagania Komisji Europejskiej. Dlatego ta może rozważyć wycofanie z TSUE skargi na Polskę.

KE – kiedy TSUE ogłosi wyrok?

Dzisiejsza rozprawa w TSUE rozpoczęła się o 9:30 i potrwa wiele godzin. W jej trakcie swoje stanowisko przedstawi KE oraz Polska. Następnie TSUE zacznie zadawać obu stronom pytania dotyczące spornej kwestii. Ostateczny wyrok TSUE zostanie ogłoszony za kilkanaście tygodni.

d2m8it0

Podziel się opinią

Share
d2m8it0
d2m8it0
Więcej tematów