Trwa ładowanie...
d3cakrr
unia

KE chce ułatwić fuzje bankowe po sprawie Unicredit

W ciągu kilku miesięcy Komisja Europejska
zamknie sprawę Unicredit - zapowiedział komisarz ds.
rynku wewnętrznego Charlie McCreevy, prezentując projekt
nowelizacji dyrektywy o fuzjach w sektorze bankowym.

Share
d3cakrr

Celem projektu jest przede wszystkim ułatwienie ponadgranicznych fuzji bankowych. KE chce ograniczyć prawo narodowych instytucji nadzorczych - którym często zarzucała w przeszłości kierowanie się narodowym protekcjonizmem - do swobodnego decydowania o fuzjach bankowych.

Komisja Europejska wskazała na sprawę Unicredit jako jeden z przykładów uzasadniających potrzebę nowelizacji obecnej dyrektywy.

Sprawa Unicredit wciąż jest otwarta. KE chce ją zamknąć w ciągu kilku miesięcy- powiedział Charlie McCreevy. Wciąż nie wiadomo, czy KE postanowi o zamknięciu, czy też kontynuowaniu postępowanie wszczętego w marcu przeciwko Polsce za blokowanie fuzji banków Pekao SA i BPH, należących do włoskiego Unicredit.

d3cakrr

Komisarz McCreevy przyznał, że rezultaty porozumienie między Unicredit a polskim rządem "są satysfakcjonujące przynajmniej dla włoskiego banku".

Wszczynając postępowanie, które może jeszcze zaprowadzić Polskę przez unijny trybunał w Luksemburgu, KE uznała, że Polska naruszyła unijne przepisy z zakresu rynku wewnętrznego. Charlie McCreevy wyraził przekonanie, że Polska nie mogła powoływać się na umowę prywatyzacyjną Pekao SA, która zakazywała włoskiemu inwestorowi angażowania się w Polsce w działalność gospodarczą, konkurencyjną wobec Pekao SA.

Nieoficjalnie wiadomo, że z ostateczną decyzją o umorzeniu postępowania albo rozpoczęciu drugiego etapu procedury McCreevy wstrzymuje się do czasu decyzji odpowiedzialnej za konkurencję unijną komisarz Neelie Kroes. Wielokrotnie wyrażała ona przekonanie, że blokując fuzję Polska wkroczyła w uprawnienia KE jako unijnego urzędu antymonopolowego, który ma w UE wyłączną kompetencję do zatwierdzania tego rodzaju połączeń. Także za to Polsce grozi druga sprawa przed unijnym Trybunałem Sprawiedliwości w Luksemburgu.

Michał Kot, Inga Czerny

d3cakrr

Podziel się opinią

Share
d3cakrr
d3cakrr
Więcej tematów