Trwa ładowanie...

KE chce ograniczyć prędkość jazdy kierowców w Polsce. Wyjaśniamy, co może się zmienić

Europejska Rada Bezpieczeństwa Transportu wydała zalecenia dla naszego kraju. Chodzi o limity dopuszczalnej prędkości na autostradach oraz jazdę nocą. Przepisy, które dla kierowców mogą być kontrowersyjne, forsuje też Ministerstwo Infrastruktury i Budownictwa.

KE chce ograniczyć prędkość jazdy kierowców w Polsce. Wyjaśniamy, co może się zmienićŹródło: WP.PL, fot: Konrad Żelazowski
d2qp9ji
d2qp9ji

"Niższe limity prędkości i lepsza ochrona pieszych - to zalecenia Europejskiej Rady Bezpieczeństwa Transportu" - podaje "Rzeczpospolita". Ta europejska instytucja chce zmian na polskich drogach.

Dlatego jej szef Antonio Avenoso wziął udział w posiedzeniu sejmowej Komisji Infrastruktury oraz Krajowej Rady Bezpieczeństwa Drogowego.

Jak ujawnia gazeta, to "pierwsze wspólne spotkanie tych dwóch gremiów mających decydujący wpływ na sytuację na polskich drogach". Co chce zmienić zatem Bruksela?

d2qp9ji

Na pierwszy ogień poszedł limit prędkości na obszarze zabudowanym. W innych krajach wynosi on 50 km na godz. W Polsce też, ale w nocy jest on wyższy: 60 km na godz. Dlatego Avenoso zaapelował o ujednolicenie limitu na poziomie 50 km na godz. przez całą dobę.

Przepis wypadł z projektu, ale może wrócić

Druga poważna zmiana to ograniczenie prędkości na autostradach. W Polsce wynosi ono 140 km na godz. Zdaniem KE powinno spaść do 120 km na godz. Oprócz tego, ERBT chce przyznać pieszym pierwszeństwo już na etapie podchodzenia do pasów.

Marzy ci się rządowa limuzyna? Oto wymagania BOR

Co ciekawe, zalecenia KE są podobne do tych forsowanych przez Ministerstwo Infrastruktury i Budownictwa. Głównie w zakresie ujednolicenia prędkości na obszarze zabudowanym. Przepis ten został nieoczekiwanie wykreślony z projektu dot. okręgowych stacji kontroli pojazdów. Ale zapewne jeszcze wróci.

d2qp9ji
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2qp9ji
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj