Trwa ładowanie...

Nowy sposób na wystawianie mandatów. Policja wykorzystuje nagrania z miejskich kamer

Prawie 17 mln polskich kierowców ma duży problem. Drogówka będzie wystawiać znacznie więcej mandatów. Wykorzysta do tego nagrania z miejskiego monitoringu. Kiedy kamera namierzy numer rejestracyjny samochodu, przychodzi zlecenie do policji. A ta wystawia mandat na konkretną kwotę.

Nowy sposób na wystawianie mandatów. Policja wykorzystuje nagrania z miejskich kamerŹródło: Agencja Gazeta, fot: Sławomir Kamiński
docmetg
docmetg

"Po radarach, fotoradarach, dronach, kamerkach montowanych na mundurach drogówka postanowiła częściej sięgać po zdjęcia z monitoringu miejskiego" - informuje "Rzeczpospolita".

Jak podaje gazeta, w Polsce co chwila uruchamiane są programy pilotażowe, w których uczy się policję wykorzystywania zdjęć z kamer miejskich do wystawiania mandatów. Ostatnio taki program ruszył właśnie w Bielsku-Białej. Dla około 17 mln kierowców oznacza to znacznie więcej mandatów.

Jak działa fotoradar? 5 rzeczy, które musisz wiedzieć

Policjanci analizują nagrania w centrum monitoringu miejskiego. Kiedy numer rejestracyjny auta zostanie namierzony, drogówka wystawia mandat na odpowiednią kwotę. "Rozwój technologii powoduje, że policja coraz częściej korzysta z takich nagrań" - wyjaśnia "Rp" Mariusz Ciarka z Komendy Głównej Policji.

Ale to nie podoba się wielu osobom. "Policja nie może się ograniczać do skanu numeru rejestracyjnego. Do ukarania potrzebne jest zdjęcie konkretnego sprawcy" - twierdzi Andrzej Łukasik, prezes Polskiego Towarzystwa Kierowców.

"Tak samo było z fotoradarami" - przypomina z kolei Wojciech Klicki z Fundacji Panoptykon.

docmetg
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
docmetg
Więcej tematów