Trwa ładowanie...
d2o2vzn

Kazimierz Marcinkiewicz: MON kupił rakiety dla Amerykanów. Gafa byłego premiera

Były premier stwierdził, że zakupione przez Polskę amerykańskie systemy artylerii rakietowej posłużą nie Polsce, lecz żołnierzom USA i będą przez nich obsługiwane. Nic nie wskazuje na to, by miał rację.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Kazimierz Marcinkiewicz stwierdził, że MON kupił amerykańskie systemy rakietowe dla żołnierzy USA
Kazimierz Marcinkiewicz stwierdził, że MON kupił amerykańskie systemy rakietowe dla żołnierzy USA (PAP)
d2o2vzn

Swoją teorią na temat najnowszego zakupu MON za ponad 400 milionów dolarów Marcinkiewicz podzielił się na antenie Polsatu. Powiedział wówczas, że nabyte wyrzutnie rakietowe HIMARS "zostały zakupione przez Polskę dla amerykańskiego wojska stacjonującego w Polsce".

- One nie będą obsługiwane, nawet nie mówię, że bez offsetu, co już jest skandalem, ale one zostaną dane amerykańskiej armii w Polsce do obrony tejże armii. Zakupiliśmy im ich sprzęt. Polskie wojsko nie będzie obsługiwało tych rakiet - powiedział Marcinkiewicz.

Umowa dotycząca zakupu wyrzutni nie jest publicznie dostępna. Ale jak mówi WP Remigiusz Wilk, ekspert wojskowy i redaktor naczelny magazynu militarnego MILMAG, nic nie wskazuje, by słowa premiera były prawdziwe.

d2o2vzn

- Nie spotkałem się jeszcze z sytuacją, w której Wojsko Polskie kupiło zagraniczny sprzęt i używali go obcy żołnierze. Tym bardziej, że USA nie dzieli się swoim wojskiem, przynajmniej oficjalnie. Być może były premier wie coś, czego my nie wiemy, ale z informacji podawanych przez rząd nie wynikało, by zakupioną broń mieli obsługiwać Amerykanie - mówi specjalista.

Ministerstwo Obrony Narodowej również zdementowało słowa Marcinkiewicza.

"Nieprawdziwym jest stwierdzenie, że system nie będzie obsługiwany przez polskich żołnierzy i został zakupiony dla Amerykanów. Przedmiotem umowy jest dostawa pierwszego dywizjonu, w skład którego wejdzie 18 wyrzutni bojowych i dwie wyrzutnie do szkolenia, na których polscy żołnierze będą szkolić się obsługiwać system Artylerii Rakietowej Wysokiej Mobilności" - napisał resort.

Poproszony o komentarz były szef rządu tłumaczy, że oparł swoją wypowiedź o "analize kilku oficjalnych informacji" na temat HIMARS.

d2o2vzn

- Gdy wyrzutnie trafią do Polski, zobaczymy kto będzie je obsługiwał i pod czyim będą dowództwem - mówi WP Marcinkiewicz.

Przeczytaj również: Zakup wyrzutni HIMARS. Błaszczak ogłasza triumf. Eksperci są innego zdania

Przeczytaj również: Politycy z Polski i USA zapewniają o przyjaźni. Problemów nie da się jednak ukryć

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d2o2vzn

Podziel się opinią

Share

d2o2vzn

d2o2vzn
Więcej tematów