Kazimierz Kutz nie żyje. Wybitny polski reżyser zmarł w wieku 89 lat
Kazimierz Kutz nie żyje. Legendarny polski reżyser, scenarzysta i polityk zmarł w wieku 89 lat. Od jakiegoś czasu pojawiały się informacje o jego pogarszającym się stanie zdrowia.
18.12.2018 16:47
Kazimierz Kutz urodził się w 1929 r. w Szopienicach, obecnie będących jedną z dzielnic Katowic. Był synem Franciszka Kuca, kolejarza i powstańca śląskiego.
Po ukończeniu liceum w Myślowicach, zaczął studiować reżyserię w łódzkiej szkole filmowej. Zaczynał jako asystent Andrzeja Wajdy pomagając mu przy kręceniu „Realizacji”. Jako reżyser debiutował filmem „Krzyż Walecznych”.
Największą sławę zdobył dzięki zrealizowanemu na przełomie lat 60. i 70. Tryptyk śląski, w skład którego wchodziły „Sól ziemi czarnej”, „Perła w koronie” i „Paciorki jednego różańca”. W grudniu 1981. Internowano go za domniemane utrzymywanie kontaktów z działaczami antysocjalistycznymi i negatywny stosunek do władz partyjnych.
W 1989 r. Kutz przyjął funkcję dyrektora TV Kraków. W latach 90. nakręcił takie produkcje jak „Śmierć jak kromka chleba” na temat pacyfikacji kopani „Wujek” oraz „Pułkownika Kwiatkowskiego”, komedię o lekarzu wojskowym podszywającym się za dobrze usytuowanego pułkownika UB.
Kazimierz Kutz miał swój udział również w polskiej polityce. Dostał się do Senatu w 1997 z ramienia Unii Wolności. Startując z listy Platformy Obywatelskiej czterokrotnie udało mu się zdobyć mandat (2001, 2005, 2007, 2011).
W lutym bieżącego roku, podczas swoich 89. urodzin, Kazimierz Kutz uznał, że nie żałuje politycznego epizodu w swoich życiu, ale poczuł się rozczarowany polityką.
Reżyser był trzykrotnie żonaty, miał czwórkę dzieci.