PolskaKawalerowicz nagrodzony za Osiągnięcia Życia

Kawalerowicz nagrodzony za Osiągnięcia Życia

Reżyser Jerzy Kawalerowicz został tegorocznym
laureatem Nagrody Filmowej Orła 2005, przyznawanej za Osiągnięcia
Życia.

Trudno o lepszy wybór. Szkoda, że nie stało się to wcześniej - powiedział podczas uroczystości minister kultury Waldemar Dąbrowski, który osobiście odczytał nazwisko laureata na uroczystości w Warszawie.

W poprzednich edycjach laureatami za Osiągnięcia Życia byli m.in. Andrzej Wajda, Tadeusz Konwicki i Kazimierz Kutz. Nazwiska wszystkich laureatów Polskich Nagród Filmowych Orły 2005 zostaną ogłoszone podczas uroczystej gali, która odbędzie się w sobotę.

Jerzy Kawalerowicz należy do grona najwybitniejszych polskich twórców powojennych. W latach 1945-1948, studiował malarstwo i historię sztuki na Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Jednocześnie, od 1946 r., uczęszczał na Kurs Przysposobienia Filmowego w Instytucie Filmowym w Krakowie.

Pracę reżysera zaczynał jako asystent m.in. Leonarda Buczkowskiego ("Zakazane piosenki", 1946r.). Debiutował w 1951 r. razem z Kazimierzem Sumerskim filmem fabularnym "Gromada" o przemianach na polskiej wsi, zrealizowanym według wyznaczników obowiązującego wówczas socrealizmu. Filmem przełomowym dla Kawalerowicza okazał się "Pociąg" (1959), do którego scenariusz napisał razem z Jerzym Lutowskim. Obraz został zauważony na festiwalu w Wenecji i wyróżniony Nagrodą im. Georgesa Meliesa. Wieloma nagrodami uhonorowano kolejny obraz artysty - "Matkę Joannę od Aniołów" (1960). Film ze scenariuszem samego Kawalerowicza oraz Tadeusza Konwickiego według opowiadania Jarosława Iwaszkiewicza pod tym samym tytułem uzyskał m.in. wyróżnienia w Cannes (Nagroda Specjalna Jury), Kryształową Gwiazdę Francuskiej Akademii Filmowej dla Lucyny Winnickiej (matka Joanna), a także Nagrodę Młodej Krytyki na festiwalu w Oberhausen. Wielkim wydarzeniem w karierze reżysera stała się premiera "Faraona" (1965) według powieści Bolesława
Prusa. Film zdobył nominację do Oscara dla najlepszego filmu obcojęzycznego. Inne filmy Kawalerowicza to m.in. "Celuloza" (1953), "Prawdziwy koniec wielkiej wojny" (1957), "Spotkanie na Atlantyku" (1980), "Jeniec Europy" (1989), "Za co?" (1995), "Quo Vadis" (2002). W połowie lat 60. współtworzył Stowarzyszenie Filmowców Polskich, którego został pierwszym prezesem (1966-1978). 23 marca 1998 r. otrzymał tytuł doctora honoris causa paryskiej Sorbony. Ten sam tytuł przyznała mu 27 października 2000 r. szkoła filmowa w Łodzi. W poprzednich edycjach laureatami Orła za osiągnięcia życia byli m.in. Wojciech Jerzy Has, Andrzej Wajda, Tadeusz Konwicki, Roman Polański i Kazimierz Kutz. Nazwiska wszystkich laureatów Polskich Nagród Filmowych Orły 2005 zostaną ogłoszone podczas uroczystej gali, która odbędzie się w sobotę. Wtedy także nagrody zostaną wręczone zwycięzcom. Polskie Nagrody Filmowe to jedyne w kraju nagrody przyznawane przez środowisko polskiego filmu. Po raz pierwszy zostały rozdane w 1999 roku. Orły
przyznawane są przez Polską Akademię Filmową, odpowiednik narodowych akademii filmowych, przyznających takie nagrody jak francuskie Cezary, czeskie Lwy czy hiszpańskie Goya.

Źródło artykułu:PAP

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)