ŚwiatKatrina zniszczyła fermę aligatorów - torebek nie będzie

Katrina zniszczyła fermę aligatorów - torebek nie będzie

Paski i torebki ze skóry amerykańskich
aligatorów w najbliższych miesiącach będą rzadkością, ponieważ
straszliwy huragan Katrina zniszczył w Luizjanie fermy gadów,
których skóra ceniona jest niemal na wagę złota.

W przyszłym tygodniu ocenimy straty na naszych fermach aligatorów na południe od Nowego Orleanu. Elektryczność jest odcięta - w samym środku sezonu wykluwania się gadów z jaj, co wymaga ciepła. Z drugiej strony zwierzętom grozi śmierć z głodu, ponieważ personel pracujący na fermach uciekł przed huraganem - powiedział AFP Dan Lewkowicz z firmy garbarskiej France Croco.

Dodał, że 3 września miał się rozpocząć trwający trzy tygodnie sezon polowań na aligatory, a z tych polowań pochodzi około 80% skór aligatorów na światowym rynku krokodylich skór.

Francja jest światową potęgą w skórach z gadów - aligatorów z Luizjany, krokodyli z Zimbabwe, z Australii oraz innych. Z trzech wielkich francuskich garbarni - TCIM, France Croco i Gordon Choisy - wychodzi 60-70% światowej produkcji skór gadów. Francja reeksportuje 70% tak wyprawionych skór do Szwajcarii, Włoch, a także do USA, które są najważniejszym na świecie odbiorcą krokodylich pasków do zegarków.

Sytuacja w regionie Baton Rouge powinna się unormować za trzy miesiące - uważa HervÚ Loubert, dyrektor generalny Gordon Choisy, firmy, która rocznie wytwarza 50 tysięcy luksusowych skór i zaopatruje w nie producentów torebek i galanterii, takich jak Hermes, Gucci, Vuitton, Prada.

Aligator, podobnie jak inne gatunki krokodyli, składa od 20 do 90 jaj, których nie zagrzebuje w piasku. W zależności od gatunku, okres inkubacji trwa od 60 do 100 dni, po których wylęgają się z nich małe, mierzące od 20 do 30 cm długości i ważące od 50 do 80 gramów.

W warunkach naturalnych samica aligatora missisipijskiego znosi 20-70 sztuk białych jaj w twardej skorupie. Przykrywa je roślinami wodnymi. Po 9-10 tygodniach w tym swoistym inkubatorze dają się słyszeć głosy wylęgających się młodych. Wówczas samica zdejmuje wierzchnią warstwę roślin, ułatwiając młodym wędrówkę do wody. Po kilku tygodniach aligatory usamodzielniają się. W wieku jednego roku dorastają do 45 cm długości. Żyją ok. 50 lat.

W Luizjanie w lipcu zebrano 300 tysięcy jaj aligatorów, z których młode miały się wykluć we wrześniu- powiedział Loubert. Stan ten co roku dostarcza na rynek 300 tysięcy skór.

Innym wielkim specjalistą francuskim w branży jest firma TCIM, która wyprawia skóry aligatorów na miejscu w USA, w okolicach La Fayette. Jak powiedział jej dyrektor Philippe Roggwiller, firma co roku wyprawia 130 tysięcy luksusowych skór. Skóry krokodyle stanowią 70% jej produkcji.

Światowy rynek skór krokodyli i aligatorów opiera się na 20 ważnych hodowlach, z których 10 znajduje się w Luizjanie, a 3-4 w Zimbabwe. Cena skóry z krokodyla, w zależności od jakości, kształtuje się od 150 do 1500 euro.

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)