Trwa ładowanie...
d2n0lke

Katowice: związkowcy uniewinnieni

Katowicki Sąd Grodzki uniewinnił w poniedziałek liderów 13 górniczych central związkowych, obwinianych o zorganizowanie nielegalnego zgromadzenia. O karę wnioskowała policja. Koszty postępowania pokryje Skarb Państwa.

d2n0lke
d2n0lke

Sprawa dotyczyła 1,5-tysięcznej górniczej manifestacji, zorganizowanej 30 maja 2000 r. przed siedzibą Związku Pracodawców Górnictwa Węgla Kamiennego w Katowicach. W huku petard, wśród gwizdów i okrzyków, związkowcy wręczyli pracodawcom petycję, w której domagali się przywrócenia układu zbiorowego pracy w górnictwie.

Sąd Grodzki przyznał w poniedziałek, że związkowcy nie mieli zezwolenia na przemarsz i blokadę ruchu ulicznego, wymaganego prawem o ruchu drogowym. Jednak paragraf kodeksu wykroczeń, którego złamanie im zarzucono, mówił jedynie o zawiadomieniu, a nie o zezwoleniu.

Majowa demonstracja przed siedzibą Związku Pracodawców miała burzliwy przebieg. Od wybuchu petardy dziennikarz Polsatu został zraniony w nogę, choć związkowcy zaprzeczali, że to oni odpalali petardy. Drzwi siedziby Związku Pracodawców zabito drewnianymi stemplami, używanymi do zabezpieczania kopalnianych chodników. Budynek obrzucono jajkami. (ajg)

d2n0lke
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2n0lke
Więcej tematów