PolskaKatowice starają się o tytuł Miasta Muzyki UNESCO

Katowice starają się o tytuł Miasta Muzyki UNESCO

Katowice chcą dołączyć do Sieci Miast Kreatywnych UNESCO w dziedzinie muzyki. Wyniki rozstrzygające tegoroczne zmagania o tytuł Miasta Muzyki mają być znane w piątek - powiedział PAP rzecznik koordynującej starania instytucji Łukasz Kałębasiak.

Katowice starają się o tytuł Miasta Muzyki UNESCO
Źródło zdjęć: © katowice.eu

Katowice mają szansę zostać pierwszym Miastem Muzyki UNESCO w Europie Środkowo-Wschodniej. Dotychczas jedynym polskim miastem należącym do Sieci Miast Kreatywnych jest Kraków - od 2013 r. Miasto Literatury.

Rzecznik koordynującej starania Instytucji Kultury Katowice - Miasto Ogrodów Łukasz Kałębasiak powiedział PAP, że w piątek mają zostać podane wyniki, komu przypadnie tegoroczny tytuł Miasta Muzyki. Choć oficjalnie nie wiadomo, jakie miasta są kontrkandydatami Katowic, w ocenie Kałębasiaka "konkurencja jest na pewno silna".

- Starając się o dołączenie do sieci Miast Muzyki Katowice chcą potwierdzić swój potencjał w tej dziedzinie, który buduje przede wszystkim potężna gałąź muzyki poważnej na czele z Narodową Orkiestrą Symfoniczną Polskiego Radia, Filharmonią Śląską, zespołem Camerata Silesia, Kwartetem Śląskim, Orkiestrą Historyczną oraz licznymi, mniejszymi zespołami - podkreślił Kałębasiak.

Jak podał rzecznik, w stolicy woj. śląskiego rocznie odbywa się blisko 30 festiwali, m.in. te największe jak OFF Festival, Tauron Nowa Muzyka czy Rawa Blues. - Tutaj żywa jest również tradycja muzykowania amatorskiego, np. tradycja orkiestr górniczych czy chórów amatorskich, których w Katowicach mamy ponad 100 - dodał Kałębasiak.

W jego ocenie w mieście działa "bardzo dobrze rozbudowana sieć instytucji edukacyjnych na czele z Akademią Muzyczną im. Karola Szymanowskiego". - Istotne są również wydatki miasta na kulturę, które w ub.r. wyniosły 45 mln euro - dodał Kałębasiak.

- Myślę, że mieszkańcy Katowic przekonali się, że ich miasto naprawdę jest pełne muzyki. Ja również jestem przekonany, że "miasto muzyki" nie jest tylko hasłem, ale faktem - zaznaczył rzecznik.

Początki starań o dołączenie do prestiżowej Sieci Miast Kreatywnych związane są z konkursem na Europejską Stolicę Kultury 2016, w którym Katowice wzięły udział (ostatecznie tytuł ten otrzymał Wrocław). - Komisja selekcyjna, która wówczas odwiedzała wszystkie miasta, w swoich wnioskach wskazała, że bez względu na to, czy Katowice otrzymają ten tytuł, czy nie, i tak są już miastem muzyki. To nas w jakiś sposób zainspirowało - powiedział rzecznik.

Kałębasiak dodał, że sieć Miast Muzyki jest "bardzo prestiżową, elitarną siecią łączącą te miasta, dla których przemysł muzyczny jest ważnym elementem polityki rozwojowej; wejście do niej jest potwierdzeniem pewnej marki, która zwiększy prestiż miasta". Przynależność do sieci umożliwia m.in. współpracę między miastami w organizowaniu wspólnych przedsięwzięć czy opracowaniu długofalowej strategii rozwoju miasta w tej dziedzinie sztuki.

Rzecznik przypomniał też, że tytuł przyznawany przez UNESCO jest wyłącznie honorowy.

Obecnie tytuł Miast Muzyki UNESCO posiadają: Bogota (Kolumbia), Sewilla (Hiszpania), Bolonia (Włochy), Glasgow (Wielka Brytania), Gandawa (Belgia), Brazzaville (Kongo), Hamamatsu (Japonia) oraz niemieckie Mannheim i Hannover.

Prowadzony przez UNESCO program Miast Kreatywnych służy podkreślaniu osiągnięć i aspiracji ośrodków miejskich, które chcą dzielić się swoimi pomysłami, doświadczeniami i najlepszymi praktykami dla zrównoważonego rozwoju kulturalnego, społecznego i ekonomicznego. Miasta mogą realizować te idee poprzez literaturę, film, muzykę, rzemiosło i sztukę ludową, design, wykorzystanie w rozwoju technologii cyfrowej i mediów, a nawet gastronomię. Wszystkie miasta mające "tematyczne" tytuły przyznawane przez UNESCO tworzą światową Sieć Miast Kreatywnych (Creative Cities Network).

Źródło artykułu:PAP

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (9)