PolskaKatowice pamiętają o Sławiku i Antallu. Przed Centrum Kongresowym powstanie pomnik

Katowice pamiętają o Sławiku i Antallu. Przed Centrum Kongresowym powstanie pomnik

Na placu przed powstającym Centrum Kongresowym w Katowicach stanie symboliczny pomnik. Będzie upamiętniał Henryka Sławika i Józsefa Antalla, którzy podczas II wojny światowej uratowali 5 tys. polskich Żydów.

Katowice pamiętają o Sławiku i Antallu. Przed Centrum Kongresowym powstanie pomnik
Źródło zdjęć: © Facebook.com/Wybieram-Katowice-na-stolice

Koncepcję pomnika stworzyli Jan Kuka i Michał Dąbek. Mają go tworzyć dwa mury z betonu (pokryte z zewnątrz stalą nierdzewną) przecinające grupę ponad trzydziestoletnich drzew. Symbol usytuowany na placu przed Centrum Kongresowym ma być gotowy już w styczniu 2015 roku, a jego oficjalne otwarcie zaplanowano na marzec, kiedy w Katowicach dobywać się będą Dni Polsko-Węgierskie.

Na pomniku pojawią się napisy upamiętniające dokonania Henryka Sławika i Józsefa Antalla seniora w dwóch językach: polskim i węgierskim. Mężczyźni w czasie II wojny światowej ocalili 5 tys. polskich Żydów.

Sławik był śląskim politykiem, dziennikarzem i społecznikiem. Brał udział w trzech powstaniach, był również członkiem władz niepodległościowej Polskiej Partii Socjalistycznej, posłem do Sejmu Śląskiego, redaktorem naczelnym miejscowej "Gazety Robotniczej" oraz działaczem związkowym.

Po wybuchu II wojny światowej wyjechał do Węgier, gdzie w październiku 1939 roku poznał Józsefa Antalla seniora - również polityka, wysokiej rangi urzędnika państwowego i społecznika. Razem pomagali uchodźcom polskim, m.in. wystawiali im fałszywe dokumenty.

W 1944 roku gestapo aresztowali Sławika. Ten całą odpowiedzialność za pomoc Żydom wziął na siebie i został zamordowany w obozie koncentracyjnym w Mauthausen-Gusen. Antall senior zmarł w 1974 roku w Budapeszcie, a jego syn był pierwszym premierem demokratycznych Węgier.

Obaj mężczyźni zostali pośmiertnie uhonorowani tytułem Sprawiedliwy wśród Narodów Świata przez izraelski instytut Yad Vashem. Sławik został też w 2010 roku pośmiertnie uhonorowany Orderem Orła Białego.

Źródło artykułu:WP Wiadomości

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (6)