Trwa ładowanie...

Pogoda. Susza w Polsce. Kiedy zacznie padać?

Utrzymująca się słoneczna pogoda w ostatnich dniach bardzo szybko potęguje gigantyczną suszę w Polsce. Regularne i silniejsze opady są w całym kraju potrzebne jak najszybciej. Czy jest na to szansa?

Pogoda. Susza w Polsce. Kiedy zacznie padać?Źródło: PAP, fot: Marcin Bielecki
d2us89y
d2us89y

Pogoda. Winny nie tylko suchy marzec i kwiecień

Na suszę, z jaką zmagamy się w naszym kraju, wpływa wiele czynników. Pierwszym i najważniejszym jest oczywiście brak opadów, jaki obserwujemy od kilku tygodni. Drugim jest ubiegła zima, która przyniosła rekordowo mało opadów śniegu, a należy pamiętać, iż topniejąca pokrywa śnieżna odgrywa fundamentalną rolę, bowiem na wiosnę zawsze zasilała rzeki i glebę w potrzebną wodę. Nie należy zapomnieć także o poprzednich dwóch latach, które zwłaszcza w zachodniej i środkowej Polsce były wyjątkowo suche. Zdecydowanie lepiej sytuacja z opadami wyglądała wtedy na południu i północy, choć i tam pojawiały się okresy, kiedy przez wiele dni nie spadła ani jedna kropla deszczu. Gdyby zimą było dużo śniegu, a ostatnie lata były bardziej wilgotne, nie zagroziłaby nam tak ogromna susza.

Susza w Polsce. Zagrożenie pożarowe i niska wilgotność gleba

Jak wynika z danych, w całej Polsce mamy do czynienia z podwyższonym zagrożeniem pożarowym. Bardzo źle wyglądają również mapy przedstawiające wilgotność gleby. W jej niższych warstwach (7-28 cm) na przeważającym obszarze kraju nie przekracza ona 30 proc. a lokalnie na północnym-zachodzie, północy Podkarpacia, wschodzie Mazowsza, Kujawach, Ziemi Lubuskiej i w Wielkopolsce osiąga zaledwie 5-10 proc. Największa wilgotność gleby występuje na Żuławach i w rejonach podgórskich – powyżej 60 proc. W głębszych warstwach gleba także jest bardzo mocno wysuszona, przede wszystkim na północ od Bydgoszczy, w okolicach Świnoujścia, Stalowej Woli, Leszna i Zielonej Góry – wilgotność wynosi tam tylko 25-30 proc. Zdecydowanie lepiej wyglądają dane z Żuław i Podhala, gdzie wilgotność gleby na głębokości 28-100 cm to ok. 75-85 proc.

Pogoda. Opady najwcześniej w weekend

Przez najbliższe kilka dni nie ma szans na żadne opady. Będzie za to pogodnie i coraz cieplej, w piątek na zachodzie nawet do 23 st. C. Dopiero w sobotę, w związku z przemieszczaniem się przez Polskę z północnego-zachodu na południowy-wschód chłodnego frontu atmosferycznego, spodziewamy się przelotnych opadów i burz. Miejscami spadnie od 5 do 15 mm deszczu. Nie będą to jednak opady wielkoobszarowe i długotrwałe, zatem nie ma co liczyć na wyraźne złagodzenie suszy. W dalszych prognozach również nie widać ciągłych opadów w całym kraju. Jeżeli będzie padać, to częściej przelotnie i nie w całej Polsce. Niestety, postępujące zmiany klimatyczne sprawią, że struktura opadowa w Polsce może się coraz mocniej zaburzać i zamiast regularnych opadów, w normie wieloletniej, często występować będą albo niezwykle suche okresy, jak na przykład tegoroczna wiosna czy lato 2018, 2019 albo ekstremalnie wilgotne, jak jesień 2017, maj 2019, luty 2020.

d2us89y

Arkadiusz Płachta – geograf, autor bloga pogodowego

Zobacz też: Jest lek na koronawirusa? Wirusolog ma radę dla kolegów

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d2us89y
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2us89y
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj