ycipk-1gyxcq
Katastrofa w Hiszpanii. Wykoleił się pociąg, cztery osoby nie żyją, a 47 jest rannych
IARReutersZamieszczone na stronach internetowych portalu WP.PL materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie, chronionych przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez WP.PL na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.
wypadek

Katastrofa w Hiszpanii. Wykoleił się pociąg, cztery osoby nie żyją, a 47 jest rannych

• Do wypadku doszło na północnym zachodzie Hiszpanii w miejscowości O Porrino
• Wykoleił się portugalski pociąg pasażerski, którym jechało ok. 70 osób
• Według pierwszych hipotez, przyczyną wypadku była źle zmieniona zwrotnica
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
ycipk-1gyxcq

Do czterech zabitych i 49 rannych wzrósł bilans ofiar piątkowego wykolejenia się portugalskiego pociągu pasażerskiego na północnym zachodzie Hiszpanii, w miejscowości O Porrino - podały koleje RENFE. Wśród ofiar jest maszynista. Pociągiem jechało ok. 70 osób.

Należący do portugalskich kolei pociąg jechał z Vigo do oddalonego o 150 kilometrów Porto.

ycipk-1gyxcq

Do katastrofy doszło tuż za dworcem kolejowym w O Porrińo. Wykoleił się pierwszy wagon pociągu, a pozostałe niebezpiecznie się pochyliły. Przewracając się pociąg uderzył w słup trakcji elektrycznej. 4 osoby zginęły i co najmniej 50 zostało rannych. Dwie osoby są w stanie ciężkim, zostali przewiezieni do okolicznych szpitali.

- Pociąg jechał z hiszpańskiego Vigo w Galicii, do Porto, na północy Portugalii. Nie wiadomo, dlaczego się wykoleił - powiedziała rzeczniczka hiszpańskich kolei RENFE. Jak poinformowała, pociąg należy do portugalskich kolei Comboios Portugal. Maszynista jest Portugalczykiem.

Większość pasażerów opuściła pociąg o własnych siłach. ADIF wszczął śledztwo w sprawie wypadku.

ycipk-1gyxcq

Według pierwszych hipotez, przyczyną wypadku była źle zmieniona zwrotnica. Istnieją też podejrzenia, że na torach pracowali robotnicy i maszynista musiał ostro hamować.

Linia kolejowa z Vigo do Portugalii jest nieprzejezdna. W Galicji - regionie, gdzie doszło do tragedii - na znak żałoby zawieszono kampanię wyborczą do lokalnego parlamentu.

ycipk-1gyxcq

Do najpoważniejszej katastrofy kolejowej w Hiszpanii od lat doszło pod koniec lipca 2013 roku pod stacją Santiago de Compostela, również w Galicii. W katastrofie zginęło 79 osób, a ok. 150 zostało rannych. Czarne skrzynki w pociągu wykazały, że w chwili wypadku skład jechał z prędkością 179 km/godz., czyli ponad dwukrotnie szybciej, niż pozwalały przepisy.

Polub WP Wiadomości
ycipk-1gyxcq
ycipk-1gyxcq