Trwa ładowanie...
d2v2mtm
Katastrofa smoleńska. Jest decyzja MON ws. comiesięcznych uroczystości w Warszawie

Katastrofa smoleńska. Jest decyzja MON ws. comiesięcznych uroczystości w Warszawie

Zgodnie z decyzją ministra obrony narodowej Antoniego Macierewicza w organizowanych w Warszawie comiesięcznych uroczystościach upamiętniających ofiary katastrofy smoleńskiej uczestniczyć będzie wojskowa asysta honorowa - poinformowało Ministerstwo Obrony Narodowej.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
d2v2mtm

Wojskowa asysta honorowa pojawi się od 10 grudnia. Będzie obecna podczas uroczystości organizowanych upamiętniających ofiary katastrofy smoleńskiej.

Decyzję MON pochwalił wiceminister sprawiedliwości Patryk Jaki. - Można zrozumieć tę decyzję. Katastrofa smoleńska była wyjątkową sprawą dla naszego narodu. Mamy do czynienia z dużą ilością zaczepek wobec ludzi, które pojawiają się tam co miesiąc - mówił Patryk Jaki w Radiu ZET.

d2v2mtm

Polityk mówił, że demonstranci domagają się "prawdy o wydarzeniach z 10 kwietnia". - Tylko Polska ma problemy z wyjaśnieniem katastrofy. Jest wiele do wyjaśnienia - przekonywał. Według niego, bez wraku, czarnych skrzynek i zapisu wideo z wieży kontroli lotów w Smoleńsku nie można ostatecznie wyjaśnić katastrofy.

Macierewicz: nowa komisja uczciwie zbada, co się naprawdę zdarzyło

- Wyjaśnienie katastrofy smoleńskiej jest najwyższym wyzwaniem i honorem Wojska Polskiego i państwa polskiego - mówił wcześniej minister obrony narodowej Antoni Macierewicz. Zapowiedział również utworzenie komisji badania wypadków lotniczych w sprawie katastrofy smoleńskiej.

- Chodzi o stworzenie takiego składu komisji, który uczciwie zbada, co się naprawdę zdarzyło (...), całość katastrofy, przynajmniej od rozpisania przetargu na remont Tu-154. Oczywiście zgadzam się, że sam końcowy moment lotu i katastrofy ma znaczenie kluczowe - powiedział minister.

d2v2mtm

Siemoniak i Witek o decyzji MON

Rzeczniczka rządu Elżbieta Witek podkreśliła, że w katastrofie zginęli członkowie najważniejszych urzędów i instytucji państwowych, a także dowódcy sił zbrojnych. - Wyjaśnienia tej katastrofy domagamy się od pięciu lat. Nam chodzi o prawdę. Pokazujemy przykład Holandii i Rosji, kiedy ginęli ich obywatele w katastrofach nad obcymi państwami. Pokazujemy, jaka była reakcja polskiego rządu: była zupełnie inna - powiedziała Witek dziennikarzom w Sejmie.

Według niej szef MON wydając dyspozycję dotyczącą obecności wojskowej asysty, miał na celu uhonorowanie osób ważnych dla Polski.

Inne zdanie wyraził b. szef MON Tomasz Siemoniak (PO). - Uważam, że to nadużywanie wojska do partyjnego przedsięwzięcia. Przy całym szacunku dla ofiar katastrofy smoleńskiej wojsko robi bardzo dużo. Są państwowe uroczystości co roku w rocznicę 10 kwietnia - powiedział Siemoniak dziennikarzom w Sejmie.

10 kwietnia 2010 r. w katastrofie samolotu Tu-154M pod Smoleńskiem zginęli wszyscy pasażerowie i członkowie załogi - 96 osób, w tym prezydent Lech Kaczyński i jego małżonka. Polska delegacja udawała się na uroczystości z okazji 70. rocznicy zbrodni katyńskiej.

d2v2mtm

Podziel się opinią

Share
d2v2mtm
d2v2mtm
Więcej tematów