Trwa ładowanie...

Katastrofa lotu Air France 447. Rodziny ofiar w szoku po wyroku sądu

Air France i Airbus zostały uniewinnione w procesie karnym dotyczącym katastrofy samolotu z Rio de Janeiro do Paryża w 2009 roku. Maszyna runęła do Atlantyku. Zginęło 228 pasażerów i członków załogi. Rodziny ofiar nie zgadzają się z wyrokiem sądu.

Air France 447Air France 447Źródło: PAP, fot: usage worldwide, Verwendung weltweit
d1s0mgn
d1s0mgn

Uniewinnienie zostało potwierdzone w streszczeniu wyroku sądu dostarczonym przez paryską prokuraturę. Jak przekazało BFMTV, prokuratorzy podjęli nietypową decyzję, przyznając przed sądem, że "niemożliwe" jest zrzucenie winy na którąkolwiek z oskarżonych firm.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zamach stanu w Sudanie. Moment ataku z myśliwca

- To jest część decyzji, z której nie możemy być zadowoleni, ponieważ nic w naszym świecie, w naszych czasach, nie może usprawiedliwić tego, że 228 osób wyleciało z Rio de Janeiro do Paryża i nigdy tam nie dotarło – stwierdził David Koubbi, prawnik reprezentujący niektóre rodziny ofiar katastrofy.

d1s0mgn

Sąd jednak uznał niektóre działania Airbusa i Air France za lekkomyślne lub niedbałe, m.in. brak wymiany wadliwych urządzeń zwanych rurkami Pitota, czujników niezbędnych do określenia prędkości i wysokości samolotu. W przeszłości problemy z nimi pojawiły się również w innych samolotach Airbusa. Zdaniem sądu Air France ze swojej strony popełniło błąd, nie zgłaszając pilotom poprzednich incydentów z wadliwymi urządzeniami.

W rezultacie obie firmy ponoszą odpowiedzialność za szkody cywilne. Kolejna rozprawa została wyznaczona na 4 września. Koubbi przekazał, że nie są to roszczenia, za które jego klienci chcieli odszkodowania.

Katastrofa lotu Air France 447

Ostateczny raport z wypadku francuskiego Biura Badań i Analiz Bezpieczeństwa Lotnictwa Cywilnego został opublikowany w lipcu 2021 r. i wykazał, że wypadek był spowodowany głównie błędem pilota wynikającym z technicznych usterek rurek Pitota. Doprowadziły one do nieprawidłowych wskazań prędkości i nieadekwatnych działań załogi. Następnie piloci nie zareagowali odpowiednio na alarmy ostrzegawcze.

d1s0mgn

Po katastrofie prokuratura wszczęła proces o zabójstwo, argumentując, że linia lotnicza nie dostarczyła swoim pilotom wystarczających informacji na temat procedur, których należy przestrzegać.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d1s0mgn
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1s0mgn
Więcej tematów