Katastrofa lotnicza w Kazachstanie. Co wiadomo do tej pory?
Do katastrofy lotniczej samolotu Azerbaijan Airlines doszło w środę w pobliżu Aktau w Kazachstanie. Pierwotnie podawano, że maszyna rozbiła się po uderzeniu w stado ptaków, w piątek linie Azerbaijan Airlines przekazały, że "według wstępnych ustaleń przyczyną katastrofy samolotu było zewnętrzne oddziaływanie fizyczne i techniczne". Co obecnie wiadomo na temat zdarzenia?
Do katastrofy lotniczej doszło w środę. Samolot Azerbaijan Airlines, lecący z Baku do Groznego, z niejasnych przyczyn skierował się na inną trasę i ostatecznie rozbił podczas próby lądowania w pobliżu Aktau na zachodzie Kazachstanu. Zginęło 38 osób, a 29 zostało rannych.
Władze Kazachstanu donosiły, że na pokładzie samolotu było 42 obywateli Azerbejdżanu, 16 obywateli Rosji, sześciu Kazachów i trzech obywateli Kirgistanu.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Według pierwszych informacji, publikowanych przez Rosję, to gęsta mgła zmusiła samolot do zmiany planowanego miejsca lądowania w Groznym i próby lądowania w Kazachstanie, gdzie rozbił się po prawdopodobnym uderzeniu w stado ptaków.
Kwestionują to jednak eksperci i urzędnicy w USA, w regionie i w Ukrainie, którzy przytoczyli dowody na to, że rosyjska obrona powietrzna działała w tym czasie nad Groznym w odpowiedzi na ukraiński atak dronów. Pokazali oni też zdjęcia rozbitego samolotu, noszącego ślady wyglądające na uszkodzenia odłamkami.
Specjaliści wskazują na wrak
Specjaliści agencji bezpieczeństwa lotniczego Osprey zwracają uwagę, że nagrania "wraku i okoliczności panujących w przestrzeni powietrznej w południowo-zachodniej Rosji wskazują na możliwość, że samolot został trafiony przez jakąś formę ostrzału przeciwlotniczego".
W sieci pojawiło się wiele zdjęć z miejsca katastrofy, na których można zobaczyć, że przód samolotu został w połowie zniszczony, ale duża część ogona pozostała nienaruszona. Ogon wydaje się być pokryty śladami uderzenia i małymi przebiciami, które według ekspertów wojskowych mogą być zgodne z uderzeniem systemu obrony przeciwlotniczej.
- Otwory w kadłubie są bardzo podobne do tych, w które uderzają pociski rakietowe powietrze-powietrze, a także pociski przeciwlotnicze wystrzeliwane przez systemy obrony powietrznej - mówił analityk wojskowy i szef Conflict Intelligence Team, grupy zajmującej się badaniami typu open source, Rusłan Lewiew.
Szef ukraińskiego wywiadu wojskowego generał Kyryło Budanow w komentarzu dla portalu wojskowego The Warzone powiedział: - O ile nam wiadomo, samolot został zestrzelony przez rosyjski system obrony powietrznej Pancyr-S1 nad terytorium Rosji.
Z kolei rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow oznajmił, że spekulowanie na temat przyczyn katastrofy jest przedwczesne.
W piątek linie Azerbaijan Airlines przekazały, że "według wstępnych ustaleń przyczyną katastrofy samolotu było zewnętrzne oddziaływanie fizyczne i techniczne".
Czytaj też:
Źródło: PAP, Wirtualna Polska