WP
Zamieszczone na stronach internetowych portalu WP.PL materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie, chronionych przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez WP.PL na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

Katastrofa Boeinga 777. Malezja wysyła ekspertów na Malediwy

Władze Malezji poinformowały, że wysyłają ekspertów na Malediwy w związku z doniesieniami, iż w tym wyspiarskim państwie na Oceanie Indyjskim odnaleziono części zaginionego w marcu 2014 r. boeinga linii Malaysia Airlines.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Odnaleziony fragment samolotu
Odnaleziony fragment samolotu (PAP/EPA, Fot: RAYMOND WAE TION)
WP

Lokalna gazeta z Malediwów opublikowała zdjęcia, na których widać kilka niewielkich przedmiotów znalezionych na jednym z atoli.

Jednak malezyjski minister transportu Liow Tiong Lai oświadczył, że jest za wcześnie, by mówić, czy mają one związek z Boeingiem 777, który odbywał lot MH370. Samolot z 239 osobami na pokładzie zaginął 8 marca ubiegłego roku z niewyjaśnionych dotąd przyczyn w drodze z Kuala Lumpur do Pekinu.

- Wyślemy na Malediwy grupę ekspertów, by przyjrzeli się szczątkom i dokonali ich wstępnej weryfikacji - powiedział Liow. Według niego eksperci najpierw ustalą, czy szczątki pochodzą z samolotu. Minister nie podał szczegółów dotyczących odnalezionych przedmiotów.

WP

- Nadmierne spekulacje tylko zestresują rodziny, które z niepokojem czekają na informacje na ten temat - zaznaczył.

Eksperci już wyrazili wątpliwości co do znaleziska. Jak podała gazeta "Haveeru Daily", kapitan barki, która wywróciła się w lutym, uważa, że chodzi o szczątki tego statku.

- Na podstawie zdjęć szczątków odnalezionych na większości wysp mogę z prawie całkowitą pewnością stwierdzić, że pochodzą one z ładunku, który transportowaliśmy - oświadczył kapitan Abdulla Rasheed.

Według malediwskich mediów przedmioty znaleziono w ostatnich tygodniach, a władze zainteresowały się nimi po odkryciu pod koniec lipca na francuskiej wyspie Reunion fragmentu skrzydła samolotu, tzw. klapolotki.

WP

Premier Malezji Nadżib Razak potwierdził, że fragment ten pochodzi z zaginionego malezyjskiego boeinga. Tymczasem francuscy eksperci oświadczyli, że istnieją ku temu jedynie "bardzo mocne przesłanki" i że konieczne są dalsze badania.

Francuskie władze wciąż szukają szczątków wokół Reunion. Przeczesywane jest wschodnie wybrzeże wyspy.

Eksperci przypuszczają, że samolot linii Malaysia Airlines spadł do Oceanu Indyjskiego, prawdopodobnie na zachód od Australii. Poszukiwania prowadzone na obszarze dziesiątek tysięcy km kwadratowych nie dały jednak rezultatu.

Polub WP Wiadomości
WP
WP