Katastrofa azerskiego samolotu. Znaleziono czarne skrzynki
Czarne skrzynki z rozbitego samolotu AZAL zostaną przesłane do Brazylijskiego Centrum Badania i Zapobiegania Wypadkom Lotniczym (CENIPA) - poinformowała służba prasowa Ministerstwa Transportu Kazachstanu cytowana przez prokremlowską agencję RIA Nowosti.
Wiele informacji podawanych przez rosyjskie media lub przedstawicieli władzy to element propagandy. Takie doniesienia są częścią wojny informacyjnej prowadzonej przez Federację Rosyjską.
Czarne skrzynki z samolotu AZAL, który uległ katastrofie, zostaną przekazane do Centrum Badania i Zapobiegania Wypadkom Lotniczym w Brazylii (CENIPA). Decyzję tę podjęła komisja śledcza pod przewodnictwem ministra transportu Kazachstanu Marata Karabajewa. Jak podano w komunikacie kazachskiego ministerstwa transportu, to w Brazylii wyprodukowano samolot Embraer.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Zgodnie z normami załącznika 13 Konwencji Chicagowskiej, państwo prowadzące dochodzenie, zapewnia odczyt zapisów czarnych skrzynek i decyduje o wyborze kraju do ich analizy. Kazachstan ratyfikował tę konwencję w 1992 r. i jest członkiem Międzynarodowej Organizacji Lotnictwa Cywilnego (ICAO).
Ministerstwo transportu Kazachstanu podkreśliło, że decyzja została podjęta na podstawie wspomnianego dokumentu oraz rekomendacji ICAO, a także po konsultacjach z władzami lotniczymi Azerbejdżanu i Rosji. Centrum CENIPA dysponuje odpowiednimi możliwościami technicznymi, wyposażeniem oraz certyfikowanym laboratorium do odczytu danych.
Katastrofa lotnicza w Kazachstanie
Samolot Embraer 190 linii Azerbaijan Airlines, lecący z Baku do Groznego, rozbił się 25 grudnia w pobliżu miasta Aktau na zachodzie Kazachstanu. Na pokładzie znajdowało się 62 pasażerów i pięciu członków załogi. Katastrofę przeżyło 29 osób, w tym dziewięciu Rosjan.
Minister cyfrowego rozwoju i transportu Azerbejdżanu Raszad Nabijew stwierdził, że samolot Azerbaijan Airlines padł ofiarą zewnętrznej ingerencji. Pasażerowie i ocaleni członkowie załogi zgłosili, że usłyszeli dźwięk eksplozji podczas przelotu nad Groznym.
Szef Rosawiacji, Dmitrij Jadrow, poinformował, że w momencie katastrofy trwał atak ukraińskich dronów nad terenem Groznego i Władykaukazu, co spowodowało wprowadzenie w rejonie lotniska Grozny alertu "Kover", nakazującego natychmiastowe opuszczenie przestrzeni powietrznej przez wszystkie samoloty. Samolot został trafiony przez rakietę rosyjskiej obrony powietrznej.
Azerbejdżan stawia warunki
Prezydent Azerbejdżanu Ilham Alijew domaga się od Rosji odszkodowań i ukarania winnych za katastrofę lotu Embraer-190. Alijew podkreśla, że Rosja powinna wziąć odpowiedzialność za incydent.
Źródło: RIA Nowosti, WP Wiadomości