Trwa ładowanie...
d3i7325

Kary dla rządzących? Senat przyjmie uchwałę ws. sądownictwa

Senatorowie opozycji, którzy w wyższej izbie parlamentu stanowią większość, mają przyjąć uchwałę, w której zagrożą rządzącym odpowiedzialnością sądową. Nieoficjalnie wiadomo, że przedstawiciele Prawa i Sprawiedliwości zbojkotują głosowanie.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Tomasz Grodzki również podpisał się pod projektem uchwały
Tomasz Grodzki również podpisał się pod projektem uchwały (East News, Fot: Tomasz Jastrzębowski/REPORTER)
d3i7325

Senat przyjmie uchwałę, w której zagrozi rządzącym odpowiedzialnością sądową - donosi "Rzeczpospolita". W ten sposób wyższa izba parlamentu chce bronić niezawisłości sędziów i niezależności wymiaru sprawiedliwości.

Za uchwałą było 22 senatorów opozycji. Podpisał się pod nią również marszałek Senatu Tomasz Grodzki.

"Wymiar sprawiedliwości Rzeczypospolitej Polskiej jest przedmiotem niewyobrażalnej w skutkach dewastacji" - brzmi fragment projektu. Senatorowie piszą przy tym o Trybunale Konstytucyjnym, Krajowej Radzie Sądownictwa i Sądzie Najwyższym.

d3i7325

Zobacz też: Andrzej Duda zostawia konkurentów w tyle. "Środkowy palec nie był jego"

Zwracają też uwagę na "lekceważenie orzeczeń europejskich instytucji, w tym Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej i Komisji Weneckiej", a także na to, że "Polska przestaje być uważana na arenie międzynarodowej za demokratyczne państwo prawa". Podkreślają, że "podważana jest niezawisłość sędziowska, a sędziowie są obiektem rozmaitych agresywnych działań ze strony władzy". "Instytucje państwowe, finansowane ze środków publicznych, prowadzą akcje dezawuowania sądów, a w wielu wypadkach konkretnych sędziów" - czytamy.

d3i7325

Senatorowie domagają się "zaprzestania represji wobec sędziów", "zaprzestania politycznych ingerencji w instytucje sądownicze", "wdrożenia rozstrzygnięć instytucji europejskich, w tym przede wszystkim Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej".

"Zapewniamy: nadejdzie czas, gdy krzywdy zostaną naprawione, a zachowania niegodne i niezgodne z prawem – osądzone" - podkreślają w projekcie senatorowie. Uchwała na zostać przyjęta w czwartek.

Uchwała senatorów opozycji. Jest reakcja

Co na to PiS? Do projektu w rozmowie z "Rzeczpospolitą" odniósł się Stanisław Karczewski. - Pojawia się w nim element straszenia, który nie miał miejsca w trzydziestoletniej historii Senatu. To już nie jest tworzenie alternatywnej polityki, ale dewastowanie państwa. Dezawuowanie wszystkiego i niezgadzanie się na wszystko, co dzieje się bez udziału opozycji, jest niegodne. To podważanie demokratycznego wyboru, na co patrzę z wielką przykrością - podkreślił.

d3i7325

Według nieoficjalnych informacji senatorowie PiS zamierzają zbojkotować czwartkowe głosowanie nad uchwałą.

Przeczytaj również: Koronawirus z Chin. Tomasz Grodzki podejmuje decyzję ws. Senatu. "Można? Można!"

Źródło: rp.pl

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d3i7325

Podziel się opinią

Share

d3i7325

d3i7325
Więcej tematów