Trwa ładowanie...

Kary dla rządzących? Senat przyjmie uchwałę ws. sądownictwa

Senatorowie opozycji, którzy w wyższej izbie parlamentu stanowią większość, mają przyjąć uchwałę, w której zagrożą rządzącym odpowiedzialnością sądową. Nieoficjalnie wiadomo, że przedstawiciele Prawa i Sprawiedliwości zbojkotują głosowanie.

Share
Kary dla rządzących? Senat przyjmie uchwałę ws. sądownictwa
Źródło: East News, fot: Tomasz Jastrzębowski/REPORTER
d1xony6

Senat przyjmie uchwałę, w której zagrozi rządzącym odpowiedzialnością sądową - donosi "Rzeczpospolita". W ten sposób wyższa izba parlamentu chce bronić niezawisłości sędziów i niezależności wymiaru sprawiedliwości.

Za uchwałą było 22 senatorów opozycji. Podpisał się pod nią również marszałek Senatu Tomasz Grodzki.

"Wymiar sprawiedliwości Rzeczypospolitej Polskiej jest przedmiotem niewyobrażalnej w skutkach dewastacji" - brzmi fragment projektu. Senatorowie piszą przy tym o Trybunale Konstytucyjnym, Krajowej Radzie Sądownictwa i Sądzie Najwyższym.

Zobacz też: Andrzej Duda zostawia konkurentów w tyle. "Środkowy palec nie był jego"

Zwracają też uwagę na "lekceważenie orzeczeń europejskich instytucji, w tym Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej i Komisji Weneckiej", a także na to, że "Polska przestaje być uważana na arenie międzynarodowej za demokratyczne państwo prawa". Podkreślają, że "podważana jest niezawisłość sędziowska, a sędziowie są obiektem rozmaitych agresywnych działań ze strony władzy". "Instytucje państwowe, finansowane ze środków publicznych, prowadzą akcje dezawuowania sądów, a w wielu wypadkach konkretnych sędziów" - czytamy.

Senatorowie domagają się "zaprzestania represji wobec sędziów", "zaprzestania politycznych ingerencji w instytucje sądownicze", "wdrożenia rozstrzygnięć instytucji europejskich, w tym przede wszystkim Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej".

d1xony6

"Zapewniamy: nadejdzie czas, gdy krzywdy zostaną naprawione, a zachowania niegodne i niezgodne z prawem – osądzone" - podkreślają w projekcie senatorowie. Uchwała na zostać przyjęta w czwartek.

Uchwała senatorów opozycji. Jest reakcja

Co na to PiS? Do projektu w rozmowie z "Rzeczpospolitą" odniósł się Stanisław Karczewski. - Pojawia się w nim element straszenia, który nie miał miejsca w trzydziestoletniej historii Senatu. To już nie jest tworzenie alternatywnej polityki, ale dewastowanie państwa. Dezawuowanie wszystkiego i niezgadzanie się na wszystko, co dzieje się bez udziału opozycji, jest niegodne. To podważanie demokratycznego wyboru, na co patrzę z wielką przykrością - podkreślił.

Według nieoficjalnych informacji senatorowie PiS zamierzają zbojkotować czwartkowe głosowanie nad uchwałą.

Źródło: rp.pl

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d1xony6

Podziel się opinią

Share
d1xony6
d1xony6
Więcej tematów