"Kartoteka" Różewicza na 60‑lecie teatru Siemaszkowej
Spektakl "Kartoteka" Tadeusza Różewicza w
reżyserii Julii Wernio otworzył w sobotni wieczór 43. Rzeszowskie
Spotkania Teatralne. Rzeszowski teatr im. Wandy Siemaszkowej -
gospodarz imprezy - uczcił przedstawieniem 60-lecie swego istnienia.
Sztukę Różewicza przedstawili aktorzy z rzeszowskiego teatru. W ramach spotkań, które potrwają do 28 listopada zaprezentują się jeszcze artyści z krakowskiego Narodowego Starego Teatru i Teatru Bagatela, warszawskiego Ateneum i Na Woli oraz Teatru Provisorium i Kompania Teatr w Lublinie. Publiczność będzie mogła obejrzeć w ich wykonaniu łącznie sześć spektakli, m.in. "Skrzypka na dachu" według opowiadania Szołema Aleichema, "Operę mleczaną" z librettem Stanisława Radwana na podstawie rysunków Andrzeja Mleczki i antyczne dzieło Sofoklesa "Król Edyp".
Na rzeszowskiej scenie wystąpią aktorzy znani z teatru i telewizji, wśród nich m.in. Teresa Budzisz-Krzyżanowska, Marzena Trybała, Piotr Fronczewski, Jerzy Kamas, Jerzy Trela, Anna Milewska, Emilian Kamiński.
Spektakle, podobnie jak w latach ubiegłych odbywać się będą w kilkudniowych odstępach. Każda ze sztuk zostanie wystawiona trzykrotnie. Po zakończonych Spotkaniach publiczność będzie mogła oddać swój głos na najlepszy spektakl, najlepszą rolę żeńską i najlepszą rolę męską.
Rzeszowskie Spotkania Teatralne po raz pierwszy zostały zorganizowane w 1961 roku. Należą do najstarszych w kraju. 43. Spotkaniom towarzyszy wystawa prac VI Międzynarodowego Biennale Grafiki Komputerowej.
Teatr im. W. Siemaszkowej utworzony został 7 października 1944 r. jako Teatr Narodowy w Rzeszowie. Była to pierwsza utworzona w trakcie wojny scena narodowa w kraju. Pierwszym dyrektorem teatru był Bogdan Proskurnicki. Po kilku miesiącach scena zmieniła nazwę na Teatr Ziemi Rzeszowskiej. Od 1957 roku teatr nosi imię Wandy Siemaszkowej, która kierowała nim w latach 1945-47. Była także reżyserką i aktorką.
Rzeszowski teatr jest jedyną sceną dramatyczną w mieście. Jego repertuar składa się z klasyki polskiej i obcej, ale można tam obejrzeć również dramaty współczesne. Teatr współpracuje z wieloma reżyserami, związanymi na stałe z wielkimi centrami kulturalnymi, takimi jak Kraków, Warszawa, Wrocław.
Na deskach rzeszowskiego teatru swoją karierę rozpoczynał m.in. Adam Hanuszkiewicz. Z tą sceną związany był też Zdzisław Kozień - znany z wielu ról w filmach i serialach telewizyjnych.
Od wielu lat teatr jest organizatorem Międzynarodowego Biennale Plakatu Teatralnego i Biennale Grafiki Komputerowej. Od 1997 r. w tym mieści się w nim Szajna Galeria - jedyna w Polsce i na świecie stała ekspozycja prac prof. Józefa Szajny.