Trwa ładowanie...
d460tad
kalendarz
08-09-2001 06:57

Kartka z kalendarza - sobota, 8 września 2001



Sobota, 8 września 2001, jest 251. dniem roku. Słońce znajduje się w znaku Panny. Wzeszło o godz. 5.59, zajdzie o 19.07. Dzień będzie trwał 13 godzin i 8 minut. Imieniny obchodzą: Klementyna, Maria, Radochna, Radosława.

d460tad
d460tad

Imię Klementyna pochodzi od imienia Klemens i znaczy łagodna, spokojna. Kobiety o tym imieniu są ciche i nieco zagadkowe, potrafią być bardzo kokieteryjne. Są też odpowiedzialne, odważne, rozsądne i wrażliwe, wierne swym ideałom.

Imię Maria pochodzi z hebrajskiego i ma wiele znaczeń: napawa radością, jest piękna, ukochana przez Jahwe czyli Boga, miłująca Boga, a także silna i płodna. Maria jest osobą spokojną, rozsądną i sprawiedliwą. W swych przekonaniach jest konserwatystką. Nigdy nie cofa raz danego słowa. Szybko podejmuje decyzje, które w większości są trafne. Kocha dom i rodzinę, wielką wagę przywiązuje do wychowywania dzieci.

Imię Radochna ma pochodzenie słowiańskie. Jest zdrobnieniem od imienia Radosława. Radochna jest osobą pogodną, życzliwą otoczeniu, chętnie pomagającą innym. Ambitna, szybka w podejmowaniu decyzji i obdarzona dużym poczuciem humoru.

Słowiański rodowód ma także imię Radosława, łączone ze słowami "rad" i "sława". Kobieta o tym imieniu ma twórczy umysł i skłonność do dyktatorstwa. Nie pozbawiona wdzięku, temperamentu i elegancji, zawsze znajdzie wyjście z wszelkich opresji.

Kalendarium

  1. 1655 - Podczas "potopu" szwedzkiego wojska szwedzkie zajęły bez walki Warszawę. Miasto kilkakrotnie przechodziło z rąk do rąk. Ostatecznie wojska szwedzkie opuściły Warszawę 23 czerwca 1657 roku. Oblężenia szwedzkie i okupacja doprowadziły do jej całkowitej ruiny.
  1. 1841 - Urodził się Antoni Dvorzak, czeski kompozytor. Tworzył opery np. "Diabeł i Kasia", "Król węglarz", "Rusałka", symfonie, poematy symfoniczne, oratorium "Święta Ludmiła", koncerty, utwory kameralne oraz pieśni. Zmarł 1 maja 1904 roku.
  1. 1905 - Marcin Kasprzak, działacz socjalistyczny został stracony na stokach Cytadeli. Był współzałożycielem II Proletariatu, w latach 1888-1891 kierował jego pracą.
  1. 1926 - Zgromadzenie Ligi Narodów obradujące w Genewie podjęło jednogłośnie decyzję o przyjęciu Niemiec do Ligi.
  1. 1939 - Początek naziemnej obrony Warszawy, kierowanej przez generałów Waleriana Czumę, Juliusza Rómmla, Tadeusza Kutrzebę oraz komisarza cywilnego Stefena Starzyńskiego. Obrona stolicy trwała 20 dni i wzięli w niej udział oprócz żołnierzy liczni ochotnicy cywilni. 28 września na terenie fabryki Skoda na Rakowcu została podpisana umowa kapitulacyjna, ze strony polskiej przez gen. Kutrzebę, ze strony niemieckiej - gen. Johannesa Blaskowitza.
  1. 1939 - Utworzenie Armii "Warszawa" pod dowództwem generała Juliusza Rómmla.
  1. 1946 - Urodził się Krzysztof Krawczyk, piosenkarz, jeden z członków zespołu "Trubadurzy", popularnego w latach 70-tych.
  1. 1949 - Zmarł Ryszard Strauss, kompozytor niemiecki, autor oper, symfonii, dzieł muzyki kameralnej, uznawany za największego postromantycznego kompozytora XX wieku. Do najbardziej znanych jego dzieł należy "śmierć i wyzwolenie", "Życie bohatera", "Salome", "Intermezzo", "Arabella" i "Capriccio". (ur. 11.6.1864).
  1. 1951 - W San Francisco 48 państw podpisało traktat pokojowy z Japonią, który wszedł w życie 28 kwietnia 1952 roku. Umowy nie podpisał ZSRR. Polska podpisała ją 8.02.1957.
  1. 1954 - W Manili został podpisany akt utworzenia Organizacji Paktu Azji Południowo-Wschodniej (SEATO). Podpisały go: Australia, Filipiny, Francja, Nowa Zelandia, Pakistan, Syjam, USA i Wspólnota Brytyjska. Został rozwiązany w 1977 roku.
  1. 1961 - Polski film Romana Polańskiego "Nóż w wodzie" otrzymał nagrodę "Fipresci" na festiwalu w Wenecji.
  1. 1967 - Zmarł Juliusz Rómmel, generał Wojska Polskiego, dowódca Armii "Łódź" w kampanii wrześniowej, a następnie Armii "Warszawa" i dowódca obrony Warszawy od 9 września. Wcześniej oficer armii carskiej, współtwórca oddziałów wojsk polskich na terenie Rosji i uczestnik wojny z Rosją Radziecką w 1920 roku. (ur. 2.6.1881).
  1. 1968 - Podczas centralnych uroczystości dożynkowych na warszawskim stadionie 10-lecia Ryszard Siwiec dokonał aktu samospalenia. Był to protest przeciwko ingerencji wojsk Układu Warszawskiego w Czechosłowacji i systemowi totalitarnemu.
  1. 1994 - Wycofanie z Berlina wojsk amerykańskich, brytyjskich i francuskich, stacjonujących tam od lipca 1945 r.
  1. 8 września jest międzynarodowym dniem Walki z Analfabetyzmem ustanowionym przez UNESCO w 1965 roku.

Osoby urodzone w tym dniu postępują według stałych zasad życiowych i nietrudno przewidzieć jak zachowają się w konkretnej sytuacji. Zbyt łatwo ulegają pesymizmowi i zwątpieniu. Są wiernymi partnerami.

Wyślij kartkę do solenizantów i jubilatów. (an)

d460tad
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d460tad
Więcej tematów