Kartka z kalendarza - 6 grudnia
Czwartek, 6 grudnia jest 340. dniem roku. Słońce w znaku Strzelca wzeszło o 7.29, zajdzie o 15.24. Dzień będzie trwał 7 godzin i 54 minut. Imieniny obchodzą Emilian, Jarema, Jarogniew i Mikołaj.
Emilian jest pracowity i pełen dobrych chęci. Lojalny w stosunku do rodziny i przyjaciół jest także stały w uczuciach. Czasem bywa jednak zbyt zamknięty w sobie i nie potrafi znaleźć wspólnego języka z otoczeniem.
Jarema to imię, które nosi osoba o miłej powierzchowności, kulturalna i inteligentna. Jest pełna poczucia humoru, potrafi bawić towarzystwo. Szybko przystosowuje się do nowej, nawet trudnej sytuacji. Ma skłonności do hazardu.
Jarogniew jest uparty, stały w przekonaniach, najczęściej bywa konserwatystą. Ma dar obserwacji i wyciągania właściwych wniosków, a także doskonale rozwiniętą intuicję. Należy do osób ambitnych i dyskretnych.
Osoba o imieniu Mikołaj jest inteligentna i dociekliwa. Lubi słuchać muzyki, ale nigdy nie jest jej wykonawcą. Uwielbia otaczać się przyjaciółmi, składać wizyty i wydawać przyjęcia.
Kalendarium
- 1478 - Urodził się Baldassare Castiglione, słynny pisarz i dyplomata włoski.
- 1892 - Zmarł Werner von Siemens, niemiecki inżynier elektrotechnik i przemysłowiec, wynalazca. Od jego nazwiska pochodzi nazwa jednostki przewodności elektrycznej - simens.
- 1917 - Bolszewicy aresztowali w Tobolsku cara Mikołaja II i jego rodzinę.
- 1919 - Grupa polskich poetów działająca od 1918 roku przyjęła nazwę "Skamander". Grupę założyli: Jarosław Iwaszkiewicz, Jan Lechoń, Antoni Słonimski, Julian Tuwim i Kazimierz Wierzyński.
- 1929 - Urodził się Stanisław Bareja, reżyser filmowy, twórca popularnych polskich komedii: "Żona dla Australijczyka", "Małżeństwo z rozsądku", "Co mnie zrobisz, jak mnie złapiesz ?", "Alternatywy 4".
- 1933 - Urodził się Henryk Mikołaj Górecki, kompozytor, autor utworów orkiestrowych, kameralnych, a także wokalno-instrumentalnych.
- 1953 - Zmarł Konstanty Ildefons Gałczyński, poeta, autor miniatur groteskowych "Zielona Gęś", liryki osobistej i poezji patriotycznej. Przed wojną związany z grupą poetycką "Kwadryga".
- 1960 - W Polsce przeprowadzono spis powszechny. Na początku lat 60. w naszym kraju mieszkało 29 731 000 osób, z których ponad 51% - na wsi.
- 1970 - Do Warszawy przyjechał kanclerz Republiki Federalnej Niemiec Willi Brandt. Jego przyjazd oznaczał normalizację stosunków politycznych Polski i RFN. Niemcy zaakceptowały przebieg granicy na Odrze i Nysie Łużyckiej. Prasę światową obiegło zdjęcie niemieckiego kanclerza klęczącego przed pomnikiem Bohaterów Getta.
- 1971 - W Polsce pojawił się pierwszy kolorowy program telewizyjny.
- 1974 - W Warszawie otwarto Teatr "Kwadrat".
- 1991 - Jan Olszewski został wybrany na premiera rządu Rzeczpospolitej.
- 1997 - Na III Kongresie SdRP na przewodniczącego partii wybrano Leszka Millera.
Wyślij kartkę do solenizantów i jubilatów. (mag)