PolskaKartka z kalendarza - 29 sierpnia

Kartka z kalendarza - 29 sierpnia





Środa, 29 sierpnia, jest 241. dniem roku. Słońce w znaku Panny wzeszło o godzinie 5.42, zajdzie o 19.30. Dzień będzie trwał 13 godzin i 48 minut. Imieniny obchodzą: Flora, Sabina, Jan i Kandyd.

Flora w starożytnym Rzymie była boginią kwiatów i wiosny.

Sabina jest urodzoną artystką scen teatralnych. Ma skłonności do działalności społecznej i filantropii. Jest subtelna i inteligentna. Lubi zmieniać towarzystwo i przyjaciół.

Jan to imię ma pochodzenia hebrajskiego. Pochodzi od słowa, które można przetłumaczyć "Bóg jest łaskawy". Nosiło je ponad 250 świętych i błogosławionych. Na kartach Starego i Nowego Testamentu pojawia się 26 postaci o tym imieniu. Jan jest zawzyczaj dobry, sprawiedliwy i pracowity. Szanuje obyczaje, kulturę i doświadczenia innych. Jest dobrym rzemieślnikiem - artystą. Ma zdolności pedagogiczne i wychowawcze. Bardzo przywiązuje się do życia rodzinnego. Jest zwolennikiem twardego wychowania.

Kandyd jest imieniem łacińskiego pochodzenia. Pierwotne jego znaczenie łączy się z wyrazami "jasnowłosy, blondyn, czysty, szczery, prostoduszny".

Urodzeni 29 sierpnia są inteligentni i weseli. Mają wszechstronne zainteresowania. Często bywają niezwykle aktywni i energiczni, osobowością korzystnie wpływają na najbliższych. Są niezwykle sympatycznymi towarzyszami pracy i zabawy. Sukcesów życiowych na ogół nie osiągają, gdyż brak im aspiracji i wytrwałości. Nie sprzyja temu również duża wrażliwość i zbyt częste uleganie nastrojom.

Kalendarium

  1. 1526 - W bitwie pod Mohaczem zginął Ludwik Jagiellończyk, król Czech i Węgier. Zgodnie z postanowieniami zjazdu wiedeńskiego z 1515 roku, Czechy wraz ze śląskiem i Węgry przeszły pod panowanie Habsburgów.
  1. 1619 - Urodził się Jean Baptiste Colbert, francuski mąż stanu, doradca, a później minister finansów i marynarki Ludwika XIV, reformator polityczny i gospodarczy, przedstawiciel merkantylizmu. Zmarł 6 września 1683 roku.
  1. 1756 - Urodził się Jan Śniadecki, matematyk, astronom i filozof. Zmarł 21 listopada 1830 roku.
  1. 1862 - Urodził się Maurice Maeterlinck, belgijski pisarz, czołowy reprezentant symbolizmu w teatrze europejskim, autor dramatów, szkiców filozoficznych, poezji, laureat nagrody Nobla.
  1. 1915 - Urodziła się Ingrid Bergman, szwedzka aktorka, gwiazda filmu europejskiego i amerykańskiego. Grała w filmach: "Casablanca", "Gasnący płomień", "Helena i mężczyźni", "Morderstwo w Orient Expressie", "Komu bije dzwon", "Jesienna sonata". Zmarła 29 sierpnia 1982 roku.
  1. 1920 - Urodził się Charlie Parker "Bird", amerykański saksofonista jazzowy. Zmarł 12 marca 1955 roku.
  1. 1949 - W ZSRR przeprowadzono pierwszą tajną próbę z bombą atomową.
  1. 1958 - Urodził się Michael Jackson, amerykański piosenkarz.
  1. 1980 - W kopalnii "Manifest Lipcowy" w Jastrzębiu i innych zakładach na śląsku wybuchły strajki.
  1. 1991 - Rada Najwyższa Związku Radzieckiego (rozwiązanego 8 grudnia 1991 roku) zawiesiła działalność Komunistycznej Partii Związku Radzieckiego na terytorium całego państwa. (partia została reaktywowana w Republice Federacji Rosyjskiej w lutym 1993 roku).
  1. 1996 - Wszedł w życie rosyjsko-białoruski układ o utworzeniu unii, podpisany w Moskwie 2 kwietnia 1996 przez prezydentów Borysa Jelcyna i Aleksandra Łukaszenkę.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)