Kartka z kalendarza - 29 października
Poniedziałek, 29 października, jest 302. dniem roku. Słońce w znaku Skorpiona wzejdzie o 6.26, zajdzie o 16.13. Dzień będzie trwał 9 godzin i 47 minut. Imieniny obchodzą: Daria, Wioleta, Jacek i Narcyz.
Daria ma predyspozycje by zostać badaczem i wykładowcą uniwersyteckim. Jest osobą towarzyską, lubi zmiany. Ceni męskie towarzystwo. Czasami upiera się przy własnym zdaniu, co nie zawsze jest w pełni uzasadnione.
Wioleta jest kobietą czułą i wrażliwą. Niestety, bywa kapryśna, zapatrzona w siebie i oczekująca od otoczenia nieustannej pomocy. Jest ciągle zajęta, ale najczęściej własnymi sprawami. Lubi się ubierać modnie i drogo.
Imię Jacek ma greckie pochodzenie. Osoba o tym imieniu jest niezwykle twórczą indywidualnością. Może osiągnąć sukcesy w twórczości literackiej albo scenicznej. Jacek jest pewny siebie, niezależny, bywa wybuchowy i apodyktyczny.
Grecki rodowód ma też imię Narcyz, wywodzące się od słowa "odurzający, znieczulający". Mężczyzna o takim imieniu wykazuje typowe cechy introwertyka, jest zapatrzony w siebie i własne problemy. Lubi być modny i rozrzutny. Jest inteligentny i żądny władzy. Kocha przyrodę.
Urodzeni 29 października są wytrwali i cierpliwi, w czym pomaga im duża ambicja. Na ogół działają ostrożnie, nigdy nie ryzykując zbyt wiele. Są wrażliwi, lecz nie okazują swych uczuć. Bywają podejrzliwi i nieufni.
Kalendarium
- 1618 - Został stracony Walter Raleigh, angielski żeglarz, korsarz, pisarz i poeta.
- 1903 - Urodził się Mieczysław Jastrun, poeta, prozaik i eseista, autor wierszy "Godzina strzeżona" i eseju "Wolność wyboru". Zmarł 23 lutego 1983 r.
- 1923 - Proklamowanie Republiki Tureckiej. Dzień ten obchodzony jest jako święto narodowe.
- 1924 - Urodził się Zbigniew Herbert, poeta, autor zbiorów "Struna światła", "Studium przedmiotu", eseju "Barbarzyńca w ogrodzie" i licznych dramatów. Wykładał współczesną literaturę europejską w California State College w Los Angeles. Zmarł w 1998 r.
- 1932 - W Saint-Nazaire we Francji zwodowano największy wówczas statek pasażerski "Normandie". Jego długość wynosiła 313 metrów, szerokość 40, a wyporność 75 tysięcy ton.
- 1950 - W Warszawie i Krakowie reaktywowano działalność Akademii Sztuk Pięknych. (warszawska założona w 1903 roku, a krakowska w 1900).
- 1956 - Prymas Polski kardynał Stefan Wyszyński został zwolniony z miejsca odosobnienia w Komańczy.
- 1977 - Po raz pierwszy od 20 lat doszło do spotkania I sekretarza KC PZPR i Prymasa Polski. Edward Gierek i kardynał Stefan Wyszyński rozmawiali o "najważniejszych sprawach narodu i Kościoła, mających znaczenie dla jedności Polaków w dziele kształtowania pomyślności PRL". Prymas ostrzegł Gierka przed grożącą krajowi katastrofą gospodarczą.
- 1993 - Zmarł Stanisław Marusarz, jeden z najsłynniejszych polskich sportowców, wicemistrz świata w skokach narciarskich, czterokrotny mistrz olimpijski.
Wyślij kartkę do solenizantów i jubilatów. (mag)